Надя Султанова представя Стратегията за дигитална трансформация на София
Форумът “Енергийна и Градска Киберсигурност България 2019”, част от Европейския месец на киберсигурността, се проведе на 04.10.2019 г. в аулата на Военна академия. Организатори на събитието бяха Платформата за образование и иновации в енергийната киберсигурност*, Представителството на Европейската комисия в България и Българският комитет на Световния Енергиен Съвет.
Форумът беше открит от началника на Военна академия „Г. С. Раковски” генерал-майор д-р Груди Ангелов. Към него се присъединиха с изказвания и кметът на Столичната община г-жа Йорданка Фандъкова, министърът на енергетиката г-жа Теменужка Петкова и заместник-председателят на Комисията по енергетиката към 44-то Народно събрание г-н Димитър Бойчев. Специално видеообръщение направи Еврокомисарят по цифрова икономика и общество г-жа Мария Габриел.
Основна цел на събитието бе да бъдат представени политиките по киберсигурност, свързани с енергийния сектор и развитието на умните градове, както и да бъдат обсъдени предизвикателствата пред българската енергетика и българските градове, свързани с техния дигитален преход.
В тази връзка, особено актуална бе темата за дигиталната трансформация на града. Като част от панела, посветен на градските аспекти, екипът на СОАПИ представи своята работа по темата за дигитализацията и направи обзор на изготвената Стратегия за дигитална трансформация на София.
Стратегията за дигитална трансформация на София бе разработена като резултат от участието на София в проекта “Предизвикателство дигитални градове”. СОАПИ започна работата по Стратегията в началото на 2018 г. Тя бе изготвена с консултантската подкрепа и по методологията на Европейската комисия, както и с участието на над 100 заинтересовани страни от екосистемата на София.
Стратегията за дигитална трансформация на София се фокусира върху четири приоритетни области: е-управление, комунални услуги, транспорт и ИКТ стартъп екосистема. Мисията на стратегията е да се дефинира и изработи план за действие, както и серия от мерки, които да укрепят ИКТ бизнес екосистемата в София и да дадат възможност:
*Платформата за образование и иновации в енергийната киберсигурност е основана през декември 2018 година с мисията да служи като стратегически инструмент за развитие и насърчаване на основните процеси по образование и иновации в енергийната киберсигурност в България и региона. Партньори в проекта са Столичната община, Индустриалният клъстер по електрическа мобилност, Военната Академия, Българското ядрено дружество и Софийският форум за сигурност.