Аерокосмиката е една от приоритетните индустрии за София. Секторът включва производство на самолети, дронове, ракети, спътници и съответния софтуер и уреди за тях. Invest Sofia работи за брандиране на София като аерокосмическа дестинация и за улесняване на сътрудничеството между български и чуждестранни организации. Ако сте софийска компания, работеща в бранша, не се колебайте да се свържете с нас.
Аерокосмическата индустрия в София
Глобалното развитие в Аерокосмиката
- Космос: В момента индустрия за 400 милиарда долара, която се очаква да нарасне два или три пъти през следващите 25 години.
- Авиация: Броят на пътническите полети расте. Това доведе до рекордно високите подадени поръчки за 14 215 броя търговски самолети в края на 2017 г. През септември 2019 г. Airbus увеличи прогнозата си, тъй като очаква 39 210 самолета да бъдат необходими през следващите 20 години.
- Аерокосмическата индустрия интегрира високи технологии от множество сектори като машиностроене, компютърни науки, електроника и материали.
- Аерокосмиката създава технологични иновации. Индустрията е известна с това колко често нейните иновации намират приложение в потребителските стоки.
Защо аерокосмиката е добра възможност за София
- Аерокосмическата индустрия е индустрия с висока добавена стойност. 20% от работнала сила в нея се занимава с развойна дейност.
- София има развит IT сектор и значителен капацитет за развойна дейност.
- Градът вече има множество компании, опериращи в сектора.
- Европейската космическа агенция (ЕКА) отпуска около € 3.5 милиарда годишно чрез търгове. Можете да научите повече за космическата политика на ЕС тук.
Гражданска авиация
Съоръженията за производство и поддръжка на граждански въздухоплавателни средства в България са основани предимно след 2000 г.
Флагманът на индустрията за поддръжка е Lufthansa Technik AG в София. Поради изключителните умения и професионализма на българските механици, дружеството бързо се превърна в най-голямото на Луфтханза в Европа и в момента обслужва над 80 авиокомпании. Компанията е инвестирала над 100 милиона евро и в нея работят 1100 души. Освен 8-те ремонтни линии, Lufthansa Technik AG създаде и своя втори инкубатор в София след този в Хамбург. Друга компания за поддръжка на въздухоплавателни средства, българската Rose Air откри 3 ремонтни линии в София през 2013 г., с които обслужва най-големите превозвачи в Европа.
Новият завод на френския Latecoere ще инвестира 11 милиона евро, създавайки 175 работни места до 2020 г. Заводът ще произвежда елементи за вратите на самолетите Airbus 320 и 330, както и друго оборудване.
От 2016 г. американската компания Woodward Inc. има завод близо до летище София. Компанията произвежда компоненти, които контролират горивната система и задвижващите механизми на самолета.
Образование
- Софийският университет предлага следните бакалавърски програми: B.Sc. Квантова и космическа теоретична физика, B.Sc. Астрофизика, метеорология и геофизика и други. Можете да видите пълния списък тук.
- Софийският университет предлага голямо разнообразие от магистърски програми, включително M.Sc. Аерокосмическо инженерство и комуникации (български, английски или руски). Програмата се състои от два модула: Аерокосмическо инженерство (малки космически превозни средства) и Безжични и сателитни комуникации. Други програми са M.Sc. Астрономия и астрофизика, M.Sc. Геофизика, M.Sc. Квантова електроника и лазерна техника и др. Пълният списък можете да видите тук.
- Техническият университет в София предлага B.Sc. и M.Sc. Авиационно инженерство (на английски език), B.Sc. и M.Sc. Авиационната техника и технологии и много други. Вижте пълен списък на бакалавърските програми тук и на магистърските програми тук.
- Една от най-големите образователни програми за космическа наука в Европа се намира в София. Space Challenges е безплатна 4-седмична програма, в която участват водещи експерти от ЕКА, НАСА, Университет в Станфорд и други университети. Програмата насърчава предприемачеството в космическата индустрия.
Знаете ли, че…
- В периода 1925-1954 г. в България има три площадки за производство на самолети. Те са проектирали 40 прототипа и са конструирали около 1000 самолета.
- Българските учени започват да участват в космически изследвания в края на 60-те години.
- България е шестата държава, изпратила астронавт в Космоса и единствената страна от ЦИЕ с двама астронавти.
- Български производител е първият стратегически партньор на IATA (Международната асоциация за въздушен транспорт) в сектора на безпилотните летателни апарати (UAS).
- България е един от най-големите производители на „космическа“ храна, която се използва от много космически програми в целия свят.
- Според проучване от 2013 г. на Европейската комисия (.pdf) българите са най-големите привърженици на идеята ЕС да проучва Космоса. В анкетата, 43% са определили дейността като доста важна, а 24% – като много важна.