Близо 124 милиарда долара ще инвестира светът през 2020 г. в умни градски решения, сочи последният анализ на международната консултантска компания International Data Corporation (IDC). Така глобалните разходи за инициативи за интелигентни градове ще нараснат с близо 20% спрямо 2019 г.
Очаква се Сингапур да остане лидер, следван от Токио, Ню Йорк и Лондон. Според анализа първите 100 града по разходи формират близо 30% от разходите глобално. Интересна е прогнозата, че водещите градове ще продължат да поддържат растежа в краткосрочен план, въпреки че като цяло пазарът е разпръснат сред средни и малки градове, които също инвестират, макар и в сравнително по-малки проекти.
Докладът разглежда данни за инвестициите в умни решения на над 200 града. Около 80 от градовете инвестират по над 100 милиона долара годишно, но в същото време се очаква 70% от решенията да бъдат генерирани в градове, ĸoитo влагат под 1 милион дoлapa годишно. Големи възможности има при решения, които заимстват от опита на големи проекти и ги адаптират в достъпни инициативи за средни и по-малки градове, коментират авторите на доклада.
През миналата година една трета от казусите са били свързани с устойчива енергия и инфраструктура. Обществената безопасност и интелигентният транспорт, базирани на данни, представляват съответно 18% и 14% от общите разходи. Най-голям дял от инвестициите са привлекли интелигентните eлeĸтpocнaбдитeлни мрежи.
Най-голям потенциал демонстрират дейности като видеонаблюдение, обществен транспорт и интелигентно управление на трафика. Най-бърз растеж на разходите през следващите пет години се очаква в т.нар vehicle to everything (V2X) – комуникацията на транспортните средства с инфраструктурата, както и на тези в дигиталните близнаци (дигиталните копия на физически обекти) и на тези в устройства за служители на органите на реда (officer wearables).
Очаква се до 2023 г. глобалните разходи за инициативи за интелигентни градове да достигнат 189,5 милиарда долара, като САЩ, Западна Европа и Китай ще държат дял от 70%.