София е Топ 3 в категорията “Европейски град на бъдещето 2020/21 по стратегия за привличане на преки чуждестранни инвестиции“ в „Европейски градове и региони на бъдещето 2020/2021“ на fDi Intelligence. Столицата е с топ позиции в още 4 категории:
В средата на март на официална церемония в Кан София ще получи Сертификат за добрите позиции в класацията. Още по темата и линк към пълната класация ще намерите тук.
***
София остава икономически най-добре развитата област в страната: с БВП на човек от населението над два пъти от средното за страната (28 465 лв. на човек от населението при 13 206 лв. в страната), спад в безработицата до 2,1% и коефициент на заетост до рекордните за столицата и страната 74,6%. Това сочита данните от последното изследване „Регионални профили: показатели за развитие” на Института за пазарна икономика.
Образователната структура на работната сила продължава да се подобрява през последните години. Сред населението на 25-64 години висшистите са 51% (при 28% в страната).
Броят на предприятията в столицата продължава да нараства стабилно за пета поредна година и достига 88 на хиляда души от населението. Столицата остава и областта с най-висок обем произведена продукция на човек.
София привлича най-много преки чуждестранни инвестиции. Те са тройно по-високи в столицата – 9 226 евро на човек при 3 310 евро на човек в страната. Инфраструктурата е с високо качество, особено от гледна точка на достъпа до високоскоростен интернет.
Сравнено със страната, градът поддържа относително високи местни данъци, особено върху търговията на дребно и таксиметровите услуги. Заради високата натовареност на Софийския съд (най-натоварения в страната) София има сравнително бавно правораздаване, но остава сред областите с най-висока оценка на прозрачността на органите на местното самоуправление, посочва изследването.
Пълният профил на София е достъпен тук, а прифили по региони и сравнения между регионите в страната може да видите тук.
***
България е на второ място в ЕС по брой жени учени и инженери. У нас те са 52% при средно 41% за Съюза, сочат данните на европейската статистическа служба Евростат. Лидер е Литва с 57% учени и инженери жени, а след България се нареждат Латвия (52%) и Дания (51%).
През 2018 година в ЕС е имало почти 15 милиона учени и инженери – 59% от тях мъже, а 41% жени. Пълните данни са достъпни тук.