Столичният производител и доставчик на IoT продукти за интелигентен дом Allterco обяви чрез Българската фондова борса придобиването на 60% от словенската IoT компания GOAP. Цената на сделката възлиза на 2 млн. евро като това е първа фаза на придобиването, а на втори етап се предвижда компанията да получи останалите 40%.
Със сделката Allterco цели да разшири портфолиото си от продукти за домашна автоматизация за крайни клиенти и корпоративни потребители. Сред знаковите продукти на фирмата са смарт релетата Shelly за дистанционно управление на светлини, електрически уреди, сензори и мониторинг на консумацията на енергия в дома, както и умните часовници за деца MyKi и MyKi Spot – интелигентен тракер за домашни любимци.
За да ускори растежа си, компанията отваря и развоен център в Дъблин, Ирландия, където вече работят първите наети програмисти.
________________
Софтуерната Luxoft открива технологичен хъб в София, в който нов екип от 200 програмисти ще работи по съвместен проект на компанията с автомобилния производител Mercedes-Benz Group. Новото звено в столицата ще разработва информационно-развлекателни системи (IVI) за автономни автомобили. Такива са инсталирани в последните модели на Mercedes A-клас. Офисът ще отговаря и за дейностите по тестване и валидиране на софтуера.
Luxoft откри офис в София през 2014 година. Основната дейност в него е разработването на решения за финансовия сектор и автомобилната индустрия. Компанията е основана в Русия и след началото на войната в Украйна предприятието обяви, че напуска страната си и ще търси нови локации. Така се стига до откриването на нови офиси в Полша и Румъния и до решението в София да бъде открит нов технологичен хъб.
________________
Столичният стартъп в областта на технологии за здравето FindMeCure получи нов финансов ресурс от ангелски инвеститори и от досегашния си инвеститор – международния фонд TechStars. От компанията не оповестяват размера на новата инвестиция, но обявават намерението си да вложат ресурса в укрепване на позиците си на американския пазар и да разширят екипа си от експерти по продажби, маркетинг и софтуерно инженерство.
Фирмата управлява две платформи за клинични изследвания – FindMeCure, която помага на пациентите да получат достъп до и да кандидатстват за клинични изпитвания, и TrialHub – B2B софтуер за планиране на клинични изследвания. И двете платформи имат мисията да доближат изследванията до пациентите и да пуснат на пазара по-бързо иновативни лечения, като предотвратяват забавянията, които клиничните проучвания стандартно причиняват. Дългосрочната визия на компанията е да се превърне в B2B2C платформа, която позволява по-добри постижения в областта на науките за живота и същевременно подпомага пациенти по целия свят да получат по-бързо достъп до подходящо лечение.
________________
Лидерът в управлението на зарядна инфраструктура за електромобили Ampeco привлече 16 милиона долара рисков капитал в инвестиционен кръг от Серия A, воден от BMW i Ventures. Компанията ще използва средствата за стабилизиране на пазарните си позиции в Северна Америка и за увеличаване на инженерните и продуктовите екипи на фирмата.
Основаната през 2018 г. в София Ampeco има собвствено софтуерно решение за управлението на зарядни станции, което се използва в цял свят от оператори на зарядни станции, енергийни компании, вериги бензиностанции, телекоми, бизнеси с голям електрически автопарк и др. Платформата на компанията се използва на 6 континента, а чрез нея оперират над 40 хил. зарядни станции.
________________
Шведската компания Trelleborg започна изграждането на ново производствено съоръжение към завода на „Трелеборг Сийлинг Солюшънс България“ в Перник. Предприятието е световен лидер в областта на инженерните полимерни решения за уплътнение и защита и има производство край София от 10 години насам. Продукцията на завода намира приложение в автомобилната, хранително-вкусовата и други индустрии.
Новата сграда ще даде възможност за раширяване на производството и се строи в близост до настоящите съоръжения, в които работят над 200 души.