София е безспорен лидер по инвестиционна активност, в областта работят най-голям брой компании спрямо населението, а привлечените преки чуждестранни инвестиции са значително повече от средното за страната и достигат 9361 евро/човек от населението. Данните са от деветото годишно проучване „Регионални профили 2020“ на Института за пазарна икономика (ИПИ), представено на 26 януари с живо излъчване във фейсбук.
Според цифрите в доклада, София е безспорен лидер и по инвестиционна активност. Тук се реализират най-много разходи за дълготрайни материални активи – 5568 лв. На човек при 2750 лв. средно за страната. Привлечените преки чуждестранни инвестиции също са значително повече от средните за България – 9361 евро на човек от населението. В областта работят най-голям брой предприятия – 91 на 1000 души при средно 59 на 1000 в страната. Двойно по-висока е стойността на произведената в София продукция – 50,4 хил. лв. на човек при 25,9 хил. лв. средно за страната.
Висока е оценката и за работата на градското управление. Работата на софийската администрация е оценена като най-прозрачната в страната и има най-висока оценка на за развитието на електронното правителство и предоставянето на административни услуги на „едно гише“.
Според доклада София е областта с най-висок брутен вътрешен продукт (33437.00 лв. на човек от населението) и най-големи заплати и доходи. Коефициентът на заетост достига рекордно за столицата ниво от 76,4% (при 70,1% в страната). Най-ниска стойност в съвременната стопанска история на България отбелязва и коефициентът на безработица – 1,6% (при 4,2% в страната). Средната годишна брутна заплата в София достига близо 19 хил. лв. и надхвърля с над 38% средната за България.
Столицата остава и областта с най-добър образователен статус на работната сила. Има най-благоприятната демографска картина и е сред малкото области, които продължават да привличат хора с положителен коефициент на механичен прираст от 2,4%.
София има слаби показатели само по два критерия – местни данъци и такси и ред и сигурност. Първото е продиктувано от факта, че столицата е с най-високите в страната местни данъци, а второто – от високата натовареност на съдиите и относително големия брой на престъпленията.
Ежегодното изследване „Регионални профили“ на ИПИ е единственото по мащаба и дълбочината си изследване на социалното и икономическото състояние на 28-те области в България. Анализът се базира на 64 индикатора и тази година е с фокус върху пазара на труда и ефектите от пандемията от COVID-19.
Запис от живото представяне на „Регионални профили 2020“ може да видите тук
Подробни данни за София има в сайта на ИПИ тук, както и в този документ, а пълната версия на изследването за всички области в страната е достъпно тук