Въпреки кризата през 2020 г. икономиката на София запазва своите конкурентни предимства. Трансформацията на столичната икономика ще продължи да бъде водена от развитието на дигиталните услуги, като информационните и комуникационните технологии имат възможността да се превърнат в най-големия икономически сектор на София. Трите водещите сектора по отношение на произведената продукция от нефинансовите предприятия в София през 2021 г. са търговията (21%), строителството (19%) и информационните и комуникационни технологии (15%). Данните са на Института за пазарна икономика и са част от ежегодния ни доклад “Икономически и инвестиционен профил на Столичната община”, изготвен от ИПИ по поръчка на Инвест София. Цялото изследване е достъпно в сайта ни тук.
Пилотен проект от инициативата “Пясъчник за иновации” на Столичната община получи възможност за приложение извън първоначалния си обхват. Системата за мониторинг на качеството на въздуха “Канари”, която беше пилотно инсталирана в 76-та ДГ “Сърничка”, привлече вниманието на Община Трявна и вече е предоставена за тест. Водят се разговори за внедряване на системата в контролирания от Община Трявна сграден фонд за обществено обслужване. В допълнение, най-големият мобилен оператор в страната прояви интерес към включването на системата “Канари” в ICT/IoT портфолиото си. Това ще даде възможност за навлизането на проекта и в други общини в страната. Запитвания за тест и внедряване на системата има и от публични и частни болнични заведения. Вижте още за проекта.
Медицински университет – София е на най-високата позиция сред българските висши училища в 13-тото издание на Международната класация на университетите на испанската изследователска организация SCImago. В ранкинга за 2021 г. са включени общо 4126 университета, оценени по показатели като активна изследователска дейност, иновации, въздействие върху обществото и др. Медицинският университет в София е на 513-то място в света в общата класация и е най-добре представен измежду българските висши училища. Следва го Софийският университет “Св.Климент Охридски”, който е на 524-то място. В списъка попадат общо 13 български университета като пет от тях са в София. Класирани са още висши учебни заведения от Варна, Велико Търново, Русе, Благоевград и Пловдив.
София е на шесто място в света и на второ място за Западна и Източна Европа по Индекс за оптимизиране на водата (The 2021 Water Optimisation Index). Новината съобщиха от „Софийска вода” АД. Индексът се изготвя от Economist Impact, част Economist Group и обхваща общо 47 количествени и качествени показателя, разделени в три подкатегории – надеждност, достъпност и устойчивост. Включени са 51 града от цял свят, сред които София се нарежда на шесто място. Класацията показва доколко успешно градовете осъществяват нужните политики, каква е изградената инфраструктура и какви мерки се предприемат за оптимизиране на ползването на водните ресурси. Той цели да послужи за обмен на добри практики между градовете, които срещат различни предизвикателства, но постигат напредък, благодарение на работещи местни решения и политики. С резултата си София изпреварва градове като Лондон и Копенхаген. Пълният индекс е достъпен тук –https://impact.economist.com/sustainability/project/water-optimisation/