По програма „Навън“ на Столичната община за временни художествени произведения в градска средаще бъде изградена 13-метрова интерактивна инсталация от LED дисплеи, наподобяваща човешка фигура. На екраните по специален алгоритъм ще бъдат излъчвани кадри от камерите в София, както и такива, изпратени специално за проекта “Един човек” от граждани и гости на столицата. Може да изпращате видеа от любими ваши места или случки в София на адрес subprodukt@gmail.com.
***
По автобусните линии 63 и 66 за природен парк Витоша ще се движат само реновирани автобуси. Превозните средства са Евро 6, подходящи за планински терени, разполагат с 55 седящи места и 20 места за правостоящи, както и с багажно отделение, в което пътниците могат да оставят големи туристически раници. Заедно с десетте реновирани автобуса с двигатели Евро 6, пуснати по линиите през миналата година, тези две линии вече са с изцяло обновени превозни средства.
Освен обновените автобуси вече трета година работи програмата за споделени електрически велосипеди. На паркинга на НИМ има и пункт за зареждане на електрически автомобили.
***
Гражданите и гостите на София могат да се възползват от пилотната услуга за споделено използване на велосипеди в града. Те могат да се наемат и оставят на над 40 точки в града, повечето от които са част от вече маркираните от Столична община места за паркиране на двуколесни в синя и зелена зона на София.
Цената за наем е 1,50 лв. за 30 минути, като подробна информация за това как работи платформата и къде има налични велосипеди ще намерите в приложението на www.nula.bike.
***
Столична община ще кандидатства с проектното предложение за подобряване на управлението на отпадъците. В пилотния проект ще бъдат включени 1000 домакинства от районите „Витоша“ и „Банкя“, на които ще се предоставят за ползване контейнери с монтирани датчици за събиране на хранителни и кухненски биоотпадъци от домакинствата.
За осъществяването на контрол и мониторинг ще се използва софтуер, който да отчита движението и количествата на генерираните отпадъци, както от всяко домакинство, така и общо постъпилите за преработка и оползотворяване в общинското предприятие „СПТО“. Чрез софтуера ще бъде възможно и проследяването на резултатите от оползотворяването на отпадъците и определянето на оптимални маршрути на сметоизвозващите камиони.
Целта е да се види готовността на гражданите, живеещи в крайградските райони за разделно събиране на хранителните отпадъци чрез индивидуални контейнери по системата „от врата на врата“, която е широко разпространена в редица европейски страни. С изваждането на този биоотпадък от потока ще се намали количеството на битовите отпадъци и ще се увеличи процентът за оползотворяване.
В проекта е включена и схема за събиране и рециклиране на излезлите от употреба автомобилни гуми.
Столичната община ще кандидатства с проектното предложение в партньорство с норвежката фондация INTERNATIONAL DEVELOPMENT NORWAY AS (IDN), част от фондация SINTEF – най-големият институт за научни изследвания в Скандинавия.