Четири столични компании и един български фонд за рисково финансиране попадат в доклада за Топ 50 кръга на финансиране в Централна и Източна Европа за първото тримесечие на 2022 г. на платформата Vestbee. Това са SPARK Bulgaria, SessionStack, Cloudcart и първият български еднорог Payhawk, а сред най-активните фондове за рискови инвестиции е включен фонд мениджърът на Фонд на фондовете – Vitosha Venture Partners.
Според обзора на най-голямата онлайн платформа за намиране на партньори за стартиращи и мащабиращи компании в ЦИЕ Vestbee, за периода януари-март тази година в региона са реализирани общо 233 кръга на финансиране, като този на Payhawk от серия B за 89 милиона евро е в Топ 5 на най-големите сделки. Общата стойност на рисковите инвестиции е за над €1,6 млрд. в сравнение с 1 млрд. евро през четвъртото тримесечие на миналата година. България е на четвърто място по обем на инвестициите след Естония, Полша и Чехия, и пак на четвърто място по брой на сключените сделки – 13 в рамките на най-големите 50 за разглеждания период.
Най-привлекателни за инвеститорите са били решения в електронната търговия, финансовите технологии, изкуствен интелект, SaaS разработки, големи данни и др.
Българските компании в доклада
SPARK Bulgaria е компанията за споделено пътуване с електрически автомобили под наем, получила инвестиция от 30 милиона евро от базираната в Люксембург инвестиционна група GEM Global Emerging Markets. SPARK е литовско-българска компания и има операции и в Румъния.
Продуктът на SessionStack се използва от разработчици, продуктови мениджъри, експерти по обслужване на клиенти и UX дизайнери и им помага за по-кратко време да откриват и отстраняват проблеми с продукта/услугата си. Той позволява на фирмите с уеб приложения да получават и детайлна информация за потребителската пътека, за възможни подобрения в качеството на продукта, в потребителското изживяване и др. В началото на годината компанията получи инвестиция от 750 хил. евро от фонда BrightCap Ventures и ангелска инвестиция.
Cloudcart стартира в София през 2016 г. и разработва платформата за бързо и лесно изграждане на електронни магазини под същото име. Миналата година компанията попадна в класацията на Deloitte “Technology Fast 50” за най-бързо разрастващите се технологични бизнеси в Централна и Източна Европа и беше отличена в категорията Impact Stars за успешни продукти и услуги с положително въздействие върху обществото, бизнеса, иновациите и околната среда. В началото на тази година Cloudcart привлече средства в инвестиционен рунд, воден от Elevator Ventures, подразделението за рисков капитал на Raiffeisen Bank International (RBI), и с участието на досегашния инвеститор в компанията – New Vision 3.
Първият български еднорог, столичната Payhawk предоставя софтуер за автоматизация и управление на всякакъв вид бизнес разходи. Vestbee включва компанията заради инвестицията от 89 милиона евро в кръг от Серия B от фондовете QED Investors, Sprints Capital, Jigsaw VC, HubSpot Ventures, Greenoaks Capital, Endeavour Catalyst, Earlybird Venture Capital, Lightspeed Venture Partners.
Фондът за ускоряване и начално финансиране Vitosha Venture Partners управлява публичен ресурс от Фонд на фондовете по Оперативна програма „Иновации и конкурентоспособност“ 2014 – 2020 г., както и допълнително привлечен частен капитал. Vitosha инвестира в български компании от всички сектори и провежда акселераторски програми. Преди месец фондът попадна и в друга класация – Топ 15 на най-активните фондове с нова инвестиционна стратегия и стана част от картата на най-активните инвеститори в Източна Европа в доклада The European Capital Map 2022 за най-силните инвестиционни фондове в Европа, публикуван от i5invest.
Vestbee претендира да е най-голямата онлайн платформа към момента за партньорства в екосистемата от стартиращи и мащабиращи компании в Централна и Източна Европа, поддържана от глобална общност от фондове за рисков капитал, корпорации, бизнес ангели и акселератори като Amazon, HubSpot, InnoEnergy, EIT Digital и др. Наскоро в сайта на платформата беше публикувана и статията “Топ 25 жени от VC и стартъп екосистемата в България”, в която са включени жени основатели на бързоразвиващи се стартиращи компании, на ръководни постове в установени технологични компании, инвестиционни фондове или организации, подкрепящи екосистемата. Пълната публикация може да видите тук.