Приоритетните проекти и капиталовите програми за градската инфраструктура, мобилността, обществения транспорт и паркирането в Столичната община бяха темите от първия панел във форума “Градско развитие и мобилност 2021”, организиран от Градът Медиа Груп в партньорство с Европейската инвестиционна банка (ЕИБ). В сесията се включиха експерти от Европейската комисия, държавната администрация, Столичната община, неправителствения сектор и др.
Още четири станции от третата линия на метрото ще бъдат пуснати през април, съобщи проф. д-р инж. Стоян Братоев, изпълнителен директор на “Метрополитен”. С новите спирки столичното метрото вече ще е с дължина 51 км, с 47 станции и ще обслужва над 450 хил. пътници дневно. След приключване на тръжните процедури и одобрение на финансиране от “Фонда за възстановяване”, се очаква реализирането на още два етапа от линията „Хаджи Димитър“ до бул. „Владимир Вазов“ с три станции (с прогнозен период за изграждане 2021-2025) и шест станции от улица „Шипка“, през квартал „Гео Милев“, жк „Слатина“, зала „Арена Армеец“, “София Тех Парк”, „Цариградско шосе“.
От “Метрополитен”отчитат, че столичното метро намалява автомобилите по софийските улици с над 88 хиляди коли дневно. Очаква се през 2025 г. спестените вредни газове да надхвърлят 100 хил. тона годишно.
Инвестициите на Столичната община в развитието на метрото и изграждането на публичната инфраструктура катализират интереса и цените към имоти и строителство в по-периферни квартали като „Овча купел“, „Сухата река“ и „Левски Г“, коментира по време на панела главният архитект на София Здравко Здравков. Той съобщи, че през април предстоят обществени обсъждания за развитието на метрото по две направления – от бул. „Евлоги и Христо Георгиеви“ към бул. „Цариградско шосе“ и в западна посока с нова метростанция до търговските комплекси “Decathlon”, “Ринг мол” и “ИКЕА”.
Столичната община планира подобряване на градската мобилност и с работа по Софийския околовръстен път, развитието на трети градски ринг и подобрена достъпност на кварталите по периферията. Осигурено е финансиране и за нова връзка между бизнес зоната в Божурище и Софийски околовръстен път.
Като пример за иновация в градската мобилност беше даден проектът “ИНОЕЪР” за зелен транспорт при поискване, тестване на нискоемисионни зони и зелени коридори, както и подобряване графика на обществения транспорт в конкретни квартали на столицата. Интересен подход в реализирането на проекта е активното включването на гражданите в процеса на дизайн на потенциални решения.
Бяха представени допустимите сектори, бенефициентите, както и ползите за крайните получатели (компании, публично-частни партньорства, общини и други организации от публичния сектор) на „Фонд за градско развитие“ – инструментът на +Фонда на фондовете” за финансиране на градско развитие и регионален туризъм. С представяне на възможностите за инвестиции в градската транспортна инфраструктура и мобилността се включиха и фонд “ФЛАГ” и “Фонд за устойчиви градове”, чрез които се предоставя финансиране на проекти в София и Южна България. Чрез фондовете се реализират проекти за екологичен градски транспорт, интелигентни транспортни системи, улици, паркинги, изграждане на велоалеи, тротоари, зарядна инфраструктура в столицата и останалите български градове. Бяха дадени примери за изпълнени или одобрени за предстояща реализация проекти в София и страната.
Приоритетите в развитието на градската инфраструктура и подобряването на мобилността бяха акценти и в другите тематични сесии на форума. Еĸoлoгичнaтa и цифpoвa тpaнcфopмaция нa тpaнcпopтния ceĸтop зa пocтигaнe нa въглepoдeн нeyтpaлитeт дo 2050 г. и в съответствие с eвpoпeйcĸaтa Зеленa cдeлĸa ще бъдат ключовите области, в които ЕС ще инвестира и през следващия програмен период.
По думите на вицепрезидента на ЕИБ Лиляна Павлова градският транспорт създава 23% от въглеродните емисии, а градските райони имат основен принос за климатичните изменения като генерират близо 70% от глобалните емисии на парникови газове. В допълнение около 75% от европейците живеят в градските райони, урбанизацията продължава да се ускорява, а тенденциите в България не правят изключение. Всичко това налага инвестиции в зелена и технологична градска транспортна инфраструктура. За последните седем години ЕИБ е инвестирала у нас 2 млрд. евро в транспортна инфраструктура, в това число разширяване на метромрежата в София, трамвайната мрежа и на информационната система за обществения транспорт. За следващите години банката планира значително увеличение на финансирането на проекти с положително въздействие върху климата и устойчивостта на околната среда, декарбонизацията на икономическите сектори, включително на транспорта, въвеждане на алтернативни горива и транспортни средства и др.
Сред стратегическите цели на Столична община за 2021 г. са работа в кварталите, подобряване на качеството на въздуха и преминаване към 100% екологичен градски транспорт. В одобрения от Столичния общински съвет бюджет за настоящата година са включени 340 млн. лв. за инфраструктура, чистота на въздуха и транспорт. Прочетете повече: тук.