София стана „умен град“ на годината за Югоизточна Европа на церемония на най-голямото събитие за високотехнологични услуги в региона – SEE INNOVATION, TECHNOLOGY AND SOURCING SUMMIT. Заместник-кметът по дигитализация, иновации и икономическо развитие на София Генчо Керезов прие наградата от името на Столичната община. Форумът, организиран от Асоциацията за иновации, бизнес услуги и технологии (AIBEST), Българската стартъп асоциация (BESCO), Министерството на електронното управление и Столичната община в партньорство с Invest Sofia, се проведе в началото на юни и имаше за цел да подпомогне развитието на бизнес екосистемата в Югоизточна Европа и да позиционира региона като водеща дестинация за услуги с висока добавена стойност в света. В събитието се включиха бизнес лидери на водещите технологични компании и стартъпи в България и страните от Югоизточна Европа. Бяха обсъдени тенденциите и прогнозите за развитието на индустрията на бизнес услугите и технологичния сектор. Заложени бяха и необходимите трансформации, които трябва да се случат в региона, за да може икономиката на знанието в Югоизточна Европа да расте с още по-бързи темпове и да бъде конкурентен играч на световната карта.
Софийският университет се изкачи с 30 места и се нареди сред първите 40% от най-добрите университети в световната класация на университетите QS World University Rankings за 2023 г., съобщават от академичната институция. Алма матер се класира на 561-570 място сред допуснати до участие 1422 учебни заведения сред заявки от общо 2462. Оценката на кандидатурите се прави на базата на осем критерия: академична репутация, репутация сред работодателите, съотношение на студенти и преподавателски състав, брой цитирания на факултет, брой чуждестранни студенти, брой чуждестранни преподаватели, професионална реализация на завършилите, участие на институцията в международни изследователски мрежи. Според класацията най-висок е успехът на Софийския университет в показателя професионална реализация на завършилите. Алма матер е единственият български университет, който намира място в класацията.
През летния сезон столичани ще могат да гледат безплатно български и чуждестранни късометражни филми на открито на няколко места в София. Прожекциите са подсигурени от екипа на Kinematograf.bg, а програмата включва както класически, така и непоказвани досега заглавия. Филмите ще се излъчват в парк Студентски, парковете в Младост 2, 3 и 4, Северен Парк, Гьоте-институт, двора на 127 СУ. Програмата е публикувана на сайта kinematograf.bg/programa, на който можете да се регистрирате и за актуален бюлетин, за да получавате известия за промени в датите при неподходящи метеорологични условия.
През миналата година броят на туристите в София постепенно е започнал да се възстановява. В летните месеци на 2021 г. столицата е била посещавана от близо 150 000 души месечно, съобщават от Столичната община. Според данните, на територията на София са пренощували близо 600 000 туристи, което е увеличение с 44% спрямо 2020 г., когато са били малко под 420 хил. С 52% водещ дял сред пренощувалите туристи имат тези от България, срещу 48% за чуждестранните. Като брой туристи водещи сред чуждестранните пазари през 2021 г. са Германия, САЩ, Италия, Румъния, Франция, Израел и Турция. Общо реализираните нощувки за 2021 г. възлизат на малко над 1,3 млн., което представлява ръст от 50% спрямо предходната 2020 г., когато те са били приблизително 900 000.
Аквапарк „Възраждане“ отвори врати за посетители за новия летен сезон. Съоръжението е разположено върху 6 700 кв. м. площ и разполага с открити басейни и водни пързалки за различни възрасти и с различна екстремност, бебешки басейн и хидромасажен басейн. Всички те са с минерална вода от находище „Баталова воденица“, като басейнът за най-малките и хидромасажният басейн са с постоянна температура на водата от 28-30 градуса, а за всички останали ежедневно се публикува информация за температурата на водата на Facebook страницата на обекта. За повече информация може да посетите сайта на Аквапарк „Възраждане“: www.vazrajdane-wellness.com.
Столичната община разшири системата за разделно събиране на текстил с поставянето на нови 30 контейнера. Така броят им в София става общо 143. Кампанията се организира от Асоциацията на преработвателите и търговците на дрехи втора употреба в сътрудничество с общината. До момента в София чрез контейнерите са събрани общо над 2500 тона текстил. Разделното събиране на излязъл от употреба текстил е екологична акция, тъй като намалява разходите за обработката и депонирането на отпадъци и е част от кръговата икономика. Контейнери вече има във всички райони на София. Точната им локация може да видите от сайта на Столичната община тук: https://waste.sofia.bg/clothes/. София е един от първите градове в България, който стартира със система за разделно събиране на текстил и вече няколко години успешно я развива. Изхвърленият в контейнерите текстил постъпва в екоцентровете, където преминава два етапа сортиране. Годните за втора употреба дрехи се отделят, това е и най-екологичният начин за управление на отпадъците. Тези, които не са годни за втора употреба, се разделят по цветове и материи и се рециклират. По този начин текстилът не отива за депониране на сметищата.