На 12 май в София се проведе международният дискусионен форум “Бъдещето на геотермалните проекти в София и в страната”, организиран от Български енергиен и минен форум. Инвест София беше институционален партньор на събитието, а в срещите от програмата се включи Виктор Гусев, ръководител отдел “Инвестиционен анализ”.
Събитието се фокусира върху професионална дискусия за практическите подходи за приложение на геотермалната енергия за диверсификация на производството и потреблението на електрическа и топлинна енергия в София и страната. Интересът към възможностите в областта нараства заради планираните декарбонизация на производството на енергия и общински мерки за намаляване на дела на изкопаемите горива в енергийния баланс на общините, замърсяването на въздуха и др.
На форума беше представена актуална информация за предлагани на пазара технологии и проекти от водещи компании в областта. Бяха представени и данни за геотермалния потенциал на София и на други региони на България, с визия за оползотворяването на тези ресурси и изследване на възможностите да бъде привлечен инвеститорски интерес в областта.
Софийското поле е изключително богато на подземни и минерални води както по вид, така и по температура. Най-разпространени са тези с температура между 40 и 60 градуса, но има и горещи – например сондажа в землището на село Равно поле, който е с температура над 80 градуса. От години Столичната община работи по идеята и анализ на възможности за геотермия – използването на термални води не само в областта на балнеолечението и спа туризма, а и за постигане на декарбонизация на сградния фонд чрез системи за отопление, които използват геотермална енергия. За разлика от слънчевата и вятърната енергия, геотермалните извори са възобновяем източник, който е наличен 8700 часа годишно без прекъсване. За ползите от инвестиции в геотермията може да чуете още от интервюто на Антон Иванов, зам. председател на Български енергиен и минен форум, в предаването „Светът е бизнес“ на Bloomberg TV тук.