В срок до 21 септември микро, малките и средни предприятия могат да получат между 180 000 лв. и 700 000 лв. за ново оборудване и софтуер по отворената процедура “Технологична модернизация“, част от Плана за възстановяване. Общият бюджет на поканата е 260 млн. лв. Целта на мярката е да се повиши ефективността на производствените процеси, да се постигне по-висока производителност, да се намалят производствените разходи и да се оптимизира производствената верига чрез предоставяне на безвъзмездни средства на МСП. Документите се подават през системата ИСУН 2020 тук.
—
До 22 септември български фирми и организации могат да кандидатстват за финансиране между 70 000 до 800 000 лв. за нови космически технологии и приложения. Проектни предложения се подават на страницата на Европейската космическа агенция на адрес: https://doing-business.sso.esa.int/.
Процедурата е за микро-, малки и средни, включително стартиращи предприятия, както и научноизследователски организации, за създаване на нови космически технологии в летателния сегмент, оборудване или подходящи за мисиите на ЕКА продукти, пазарни проучвания, научноизследователска и развойна дейност, приложения и учебни програми за космическо инженерство и др. Ще се насърчава партньорството между науката и бизнеса, включително с организиране на стажове в реална изследователска или работна среда.
—
Изпълнителната aгенция за насърчаване на малките и средни предприятия, Посолството на САЩ в София и Американската търговска камара в България организират конференцията „EXPLORE USA”, посветена на възможностите за българските компании да стартират и разширяват своя бизнес в САЩ. Събитието е със свободен достъп и ще се проведе на 13 октомври в Гранд хотел „Милениум София“. Ще бъдат представени детайли за пазара на САЩ, препоръки за установяването на бизнес там, както и секторите, в които фирмите имат най-голям шанс за успешна експанзия. Ще бъде изнесена информация и за програмата SelectUSA, която подпомага встъпването на български компании на пазара в САЩ. За участие в конференцията се изисква единствено регистрация в срок до 7 октомври на адрес: https://b2bconnect.bg/bg/events/view/137.
—
Enterprise Europe Network към Българска стопанска камара кани предприятия, университети и изследователски институции от здравния сектор да се включат в двустранни бизнес срещи по време на форума MEDICA Healthcare Brokerage Event 2022. Срещите ще се провеждат на място в рамките на изложението – между 14-17 Ноември 2022 г в Дюселдорф, Германия, както и онлайн – до 15 Декември 2022 . Събитието дава на организациите възможност за международни партньорства при разработване на продукти, производство, лицензионни споразумения, дистрибуция, изследователско сътрудничество, съвместни предприятия, финансиране и др. Указания и линк за регистрация ще намерите тук.
—
Съветът по иновации към Европейската комисия (European Innovation Council – EIC) отвори първите покани за акселератора EIC Accelerator. С над 1 милиард евро ще бъде подпомогнато мащабирането на стартъпи и МСП с потенциал за голямо въздействие на разработваните от тях продукти или услуги. По-голямата част от финансирането е за иновации от всички сектори, водещи до пробив, а 495 милиона евро са за иновации, които подкрепят европейския зелен пакт, както и за цифрови и здравни технологии. Моделът на финансиране предлага съчетание от безвъзмездни средства в размер до 2,5 милиона и капиталови инвестиции от 500 000 до 15 милиона евро чрез фонда на EIC. Всички проекти ще получат достъп и до набор от услуги за ускоряване на бизнеса, достъп до водеща експертиза, корпорации, инвеститори и участници в екосистемата.Открита е и програмата EIC Pathfinder с бюджет от 168 милиона евро. По нея интердисциплинарни изследователски екипи могат да кандидатстват за безвъзмездни средства за научни изследвания и иновации за пробивни идеи с преобразуващ положителен ефект върху икономиката и обществото. Информация за поканите и линк за кандидатстване: https://eic.ec.europa.eu/eic-funding-opportunities/eic-accelerator_e