В България вече ефективно се издават стартъп визи на граждани от държави, извън ЕС за развиване на високотехнологичен бизнес в страната. За документа се кандидатства през системата за управление на национални инвестиции (СУНИ) на адрес – https://enims.egov.bg/en.
За новата административна услуга се предвижда да могат да кандидатстват граждани от държави извън Европейския съюз, които искат да стартират иновативни бизнеси, използващи високи технологии и развиващи научноизследователска и развойна дейност. Те ще имат право на продължителен престой в страната ни. Визите са валидни за срок от една година и са с възможност за удължаване за още две години. Министерството на иновациите и растежа ускори подготвителните процедури и публикува два месеца по-рано от предвидения срок условията за кандидатстване. Информация за кандидатстването за Стартъп виза е публикувана на сайта на Министерството на български език и на английски език.
Сред изискваната информация от предприемачите са данни за компанията, идеята, патенти, пазар, потребители, бизнес цели и др. След оценка се издава удостоверение за високотехнологичен или иновативен проект. Заявленията се разглеждат от експертен съвет, част от който са и експерти от Българската стартъп асоциация BESCO, които няколко години работеха за установяването и приемането на наредба за процедурата. Нормативният акт за условията и реда за издаване, удължаване и отнемане на удостоверение за високотехнологичен или иновативен проект беше приет от Министерския съвет през октомври миналата година и с това България се присъедини към голяма част от страните в Европейския съюз, които имат установена регулация за тази административна услуга.
Възможността за получаване на Стартъп виза ще помогне на компаниите от страни извън ЕС да встъпят по-лесно в България, да развиват операции тук в полза на българската икономика, да плащат местни данъци и да привличат инвестиции, да внесат нови умения, технологии и експерти – ползи, които обогатяват бизнес местната екосистема и благоприятстват пазара на труда.
Подробно обяснение на това какво представлява Стартъп визата и за какво служи, вижте и в сайта на BESCO тук.