На 27 ноември в Пловдив се проведе представянето на иновативните идеи, създадени от студенти от града в рамките на второто издание образователно-предприемаческия хакатон AI & I Factory /// Challenge 2.0, организиран от “Клъстър Изкуствен Интелект България” и “Дигитална национална коалиция”. По покана на организаторите част от събитието беше и главният ни изпълнителен директор д-р Мария Христова.
Хакатонът събра екипи с идеи в различни области и задължително прилагащи възможностите на изкуствения интелект в началото на месец ноември. Студентите заедно с техните ментори преминаха през двуседмични работилници, лекции и посещения на технически лаборатории, които предложиха на участниците цялостно разбиране на ролята на ИИ в трансформирането на различни индустрии. Менторите помагаха на студентите да доразвият проектите си, като им споделяха своя практически опит в области като софтуерно инженерство, дизайн мислене, бизнес развитие, етиката на ИИ, киберсигурност, здравеопазване, селско стопанство, промишлени системи и др.
В рамките на Хакатона бяха създадени и представени проекти в следните направления: градско земеделие (IoT, agriculture), здравеопазване (Health Tech & Early detection and Prevention); индустриални производства (Education Technology, VR, HR);
психично здраве (Health Tech, следродилна депресия, храни,социална подкрепа) и платформа в подкрепа на деца със специални образователни потребности (Education Technology, емоционална интелигентност и социална подкрепа). Всяко от представените решения използва Изкуствен Интелект.
Петте стартъп идеи на студенти от Пловдив бяха представяни в рамките на три минути за всяка идея, след което експертите в залата имаха на разположение пет минути, за да зададат въпроси и да оценят потенциала на продуктите и услугите, родени в хакатона.
Състезанието продължи с нетъурĸинг част за всички гости, млади предприемачи и инвеститори, които се включиха в събитието, за да обменят идеи.
AI & I Fаctory е съвместна образователно-предприемаческа инициатива, ръководена от “Дигитална национална коалиция” и “ Клъстър Изкуствен Интелект България”, с подкрепата на Фондация “Америка за България”. Основната цел на проекта е да задълбочи разбирането на децата и младежите за ключовата роля и трансформационния потенциал на изкуствения интелект (ИИ) в модерния свят. Второто издание за студенти и проекти от Пловдив беше реализирано съвместно с Аграрен университет Пловдив, Медицински университет Пловдив. Пловдивски университет „Паисий Хилендарски“, Технически университет – София, Филиал Пловдив и Университета по хранителни технологии – Пловдив.