Стартиращи фирми могат да кандидатстват за Европейската стартъп награда за мобилност (EUSP) – публично-частна инициатива между големи институции на ЕС и корпорации за мобилност и технологични компании. Търсят се проекти за устойчива мобилност в Европа. EUSP дава достъп до програма за ускорение и инвестиции от Европейска комисия, Европейска инвестиционна банка, EIT InnoEnergy и частни инвеститори, а най-добрите стартиращи компании получават и индивидуално наставничество, връзки с организации в ЕС и популяризиране. Крайният срок за кандидатстване е 30 ноември на този адрес: https://startupprize.eu/.
–
Отворена е втората покана на Европейската комисия за представяне на предложения за широкомащабни проекти по линия на Фонда за иновации една от най-големите програми за демонстриране на новаторски нисковъглеродни технологии в света. Прозорецът е с бюджет от 1,5 милиарда евро и ще финансира революционни технологии в областта на енергията от възобновяеми източници, енергоемките отрасли, съхранението на енергия и улавянето, използването и съхранението на въглероден диоксид. Проектите трябва да отговарят на следните изисквания: да имат потенциал за избягване на емисии на парникови газове, да са новаторски, да са финансово и технически издържани и да имат потенциал за мащабиране. Проекти се подават чрез портала на ЕС за финансиране и възлагане на обществени поръчки тук – https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/bg/ip_21_5473
–
До 16 ноември можете да кандидатствате за SpinLab – HHL Accelerator – 6-месечна програма за менторство и достъп до финансиране, която се провежда в Лайпциг, Германия. Допуснатите компании ще имат безплатен достъп до споделено работно пространство в немския град и ще получат и 6 000 евро за покриване на разходите за живот, докато тече програмата. Акселераторът предвижда и специални награди на стойност до 15 000 евро за най-добрата презентация и най-устойчивата идея, представени в Деня на инвеститорите. SpinLab се фокусира върху стартиращи компании, които разработват концепции в областта на е-здравеопазване, интелигентен град и енергия, които по някакъв начин са базирани на технологии. Без да е задължително изискване, акселераторът поощрява проекти, които използват интернет на нещата, мобилни приложения и SaaS решения.
–
Екипи от академичните среди могат да кандидатстват за финансиране от берлинския фонд за рисков капитал Earlybird Venture Capital. С общ ресурс от 75 милиона евро фондът ще подкрепи дълбоки технологични иновации, по които работят висши образователни институции в Европа, техните научни изследователи и студенти. Earlybird Venture Capital търси идеи в ранен етап на развитие и с потенциал за пазарна реализация.
–
Европейския институт за иновации и технологии (EIT) обяви покана за представяне на предложения по Програма „Култура и творчество“. Проектите си могат да подават консорциуми от организации и компании от културни и творчески сектори, както и такива от академичната общност и научните изследвания. Ресурсът по програмата е близо 300 милиона евро по “Хоризонт Европа” и е част от следващия период на финансиране от ЕС 2021-2027. За допустими ще се считат:
Условие е също консорциумът да не надвишава 50 партниращи организации. Крайният срок за подаване на кандидатури е 24.03.2022 г. през сайта тук.
–
Онлайн медиата The Recursive стартира бета версията на своя Growth Club – нова платформа за картографиране на бързо развиващата се технологична екосистема в Югоизточна Европа. Платформата има за цел да даде възможност на бизнес лидерите в региона да интернационализират бизнеса си чрез комуникация и партньорство. В Growth Club ще бъдат интегрирани в единен интерфейс всички данни за регионалните екосистеми, така че инвеститори, медии и други заинтересовани страни да намерят бързо и лесно най-интересното от технологичната сцена в региона. В момента платформата е отворена за продуктови компании, фондове за рисков капитал, корпоративни R&D центрове и за организатори на събития, а през следващите месеци ще бъдат добавени всички други членове на екосистемата – доставчици на услуги, ускорители, университети и др. Компании и организации са поканени да поставят имената си на картата на технологичната екосистема. Още за проекта и линк към платформата ще намерите в статията на The Recursive тук.
–
До 17 декември стартъпи и бързоразвиващи се компании с иновативни идеи как Европа да стане по-красива, устойчива и приобщаваща могат да кандидатстват за финансиране по европейската инициатива “Новият европейски Баухаус” (New European Bauhaus). Финансиране до 50 000 евро ще получат 20 компании. Средствата са предназначени за разработването на решения за преосмисляне и преобразяване на обществени пространствата. Поканата е част от общ бюджет от 5 млн. евро, осигурен от Европейския институт за иновации и технологии (EIT).
Новият европейски Баухаус е творческа и междудисциплинарна инициатива за активности, които целят проектиране на бъдещ начин на живот, съчетаващ изкуството, социалното приобщаване, науката и технологиите. Програмата обединява културното и творческото измерение с Европейския зелен пакт, като цели да покаже как устойчивите иновации повлияват осезаемо ежедневието на хората. Инициативата поставя и мост между зелената и дигиталната трансформация в Европа. Повече информация може да намерите на следния адрес: https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/bg/ip_21_5266