Руската информационна и изследователска агенция за технологични новини и проучвания „Изток-Запад“ (EWDN) публикува доклада Startup Investment & Innovation in Emerging Europe – първо по рода си проучване, обхващащо 24-те страни от региона на Централна и Източна Европа. EWDN има офиси или свои представители в Москва, Киев, Рига и Сараево, както и в Париж, Брюксел, Силиконовата долина, Богота и Дубай и представя проекта като съвместно усилие да се направи обективен анализ на инвестициите и тенденциите в предприемаческите и иновационните екосистеми в ЦИЕ. Изследването включва казуси и интервюта с местни динамични предприемачи и активни инвеститори или организации. Профилите по държави включват локални факти и тенденции, оценка на бизнес средата, информация за хората и организациите, подкрепящи местната иновационна сцена, както и конкретни успешни примери и контакти с основни играчи в предприемаческата среда на всяка държава.
Докладът обръща внимание и на най-горещите технологични точни в региона, анализира стратегиите за развитие от страна на публичните власти на национално ниво, както и присъствието на международни програми за подкрепа на иновациите в следните страни: Албания, Армения, Азербайджан, Беларус , Босна и Херцеговина, България, Хърватия, Чехия, Естония, Грузия, Унгария, Косово, Латвия, Литва, Македония, Молдова, Черна гора, Полша, Румъния, Русия, Сърбия, Словакия, Словения и Украйна. Специални раздели са посветени на проекти за изкуствен интелект, корпоративни инвестиции и отворени иновации и други горещи теми, свързани с иновациите в региона.
Според доклада, България е скромен иноватор с резултат от 47,5 (индекс, базиран на Индекса на ЕС за иновации в Европа 2016, където Швеция е най-добре представящата се страна с резултат от 143,6). В профила на страната е посочено, че България разполага с добре развита ИТ индустрия, която през изминалите години преминава от дейности, свързани с проучвания и развойни дейности. Представянето на страната ни в иновациите не се е променило чувствително от 2010 г. Насам в сравнение с общото за ЕС и не има стабилен, но не и динамичен растеж, коментира агенция EWDN.
Скромни новатори са също Хърватия, Румъния и Украйна. В класацията за иновации по-добро представяне имат Чехия, Естония, Унгария, Латвия, Литва, Полша и Словакия – всички те са умерени иноватори с резултат по-висок от 54.1 пункта.
Основна констатация на доклада е, че ЦИЕ е изключително разнороден регион: включва някои от най-напредналите иновационни екосистеми в Европа (Естония, Словения) и някои от най-слабо развитите (някои републики от бившия Съветски съюз и Югославия). Изтичането на мозъци има силно негативен ефект в страните от региона и емиграцията се дължи на малките и ограничени пазари и трудния достъп до капитал, което прави западните държави от Европа и САЩ привлекателни дестинации за новатори и предприемачи. Последиците от емиграцията обаче не са напълно отрицателни, според агенцията EWDN, тъй като много от новосъздадените компании не прекъсват напълно връзка с родната си страна и предприемачите често правят последващи инвестиции в собствената си държава.
Докладът съдържа 6 основни секции с фокус върху различните теми. Частта с профили по държави, както и връзки към всички останали части от проучването са достъпни тук.