От началото на юли новата електронна услуга за смяна на адресна регистрация в София вече е изцяло интегрирана със системата за плащане на Министерство на електронното управление. Всички районни администрации вече работят успешно със системата и реално обслужват гражданите много по-бързо в рамките на ден-два. Услугата е достъпна на адрес https://address.sofia.bg/. По думите на заместник-кмета на София по дигитализация Генчо Керезов следваща цел е надграждането на системата, така че да може да поддържа и други електронни услуги и постепенното й превръщане в единно електронно гише за обслужване на гражданите изцяло през мобилен телефон.
—
София поема домакинството на Международната конференция и Общото събрание на CITY DESTINATION ALLIANCE (City DNA) – Алианс за маркетинг и управление на градските дестинации в периода 19 – 22 април 2023 г. По време на Конференцията делегатите ще се запознаят с възможностите на София и България като туристическа дестинация. На събитието се очаква да присъстват над 200 делегати от над 100 града.
София е член на организацията от септември 2021 г. и използва работата си в мрежа с другите 116 града от 38 държави в програмата за развиване потенциала на града като туристическа дестинация, както и за обмен на добри практики по различни градски казуси. Членове на City DNA са градове като Амстердам, Атина, Барселона, Белград, Берлин, Братислава, Виена, Кан, Женева, Истанбул, Лондон, Тел Авив, Монако, Париж, Прага, Загреб, Рим, Любляна, Цюрих и др.
—
За трета поредна година в Летния календар на културните събития на столицата са включени много оперни и балетни спектакли на открито. Вече текат спектаклите от програмите на фестивал „Музи на водата“ на Панчаревското езеро и „Опера в парка“ в зелените площи на Военната академия „Г. С. Раковски“ като програмата там е ориентирана повече към детската аудитория. Програмата за юли, август и септември може да следите тук: https://www.operasofia.bg/repertoire/opera%20v%20parka и тук: https://www.operasofia.bg/repertoire/Panchrevskoto%20ezero
—
Иновативен проект, насочен към преодоляване на негативните последици от климатичните промени „Синьо-зелена акупунктура“ ще бъде реализиран около пространството на амфитеатъра в парк „Възраждане“ в Зона Б-5. Мястото в тази силно урбанизирана част на града ще бъде преобразено в споделено „охладено“ пространство за отдих и събития. Предвижда се засенчване на амфитеатъра с растителност, изграждане на системи за оросяване и алпинеум с устойчива на климатичните промени зеленина. За да се избегне ефекта на топлинен градски остров ще се използва настилка от естествени материали с нисък термичен капацитет в светли цветове. По вертикалните части на амфитеатъра и пейките ще бъде поставено покритие, което ги предпазва от нагряване.
Пространството ще се използва за културни и образователни събития с цел повишаване информираността на обществеността по въпроси, свързани с климатичните промени и адаптацията към тях. Ползите, които се очакват от реализацията на проекта, са намаляване на температурата и общо понижение на интензитета на градския топлинен остров, повишаване на влажността на въздуха и защита от ултравиолетова радиация.
Средствата за проекта са безвъзмездна финансова помощ по Предефиниран проект № 3 „Прилагане на иновативни мерки за смекчаване и адаптация към изменението на климата в общините в България“ по Програма „Опазване на околната среда и климатични промени“ на Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство.
—
Шест тъчскрийн LCD екрана на различни локации в града ще предоставят полезна информация за спортни събития в града. Проектът е на фондация “София – европейска столица на спорта”. Целта му е гражданите и гостите на града да бъдат по-добре информирани за спортните активности на Общината и да откриват нови възможности за активен и здравословен начин на живот и спорт, актуални събития, клубове и др. Екраните ще могат да предоставят на желаещите и информации при поискване. Активни са вече три от дисплеите – пред метростанциите „Национален стадион“, „Джеймс Баучер“ и „Г. М. Димитров“. До края на септември предстои включването и на другите три – пред метростанциите „Европейски съюз“, „Витоша“ (до мол „Парадайз“) и на кръстовището до УНСС в „Студентски град“.
—
От Столичната община съобщават за предстоящото въвеждане на онлайн връзка с жестов преводач за административно обслужване глухи граждани. Предстои проектът да бъде одобрен от Столичния общински съвет. Гражданите ще бъдат обслужвани на специално гише, оборудвано с техническо средство за осъществяване на тристранна онлайн връзка при административното им обслужване. Предстои в Столичната община да бъдат назначени преводачи на български жестов език, които ще бъдат част от екипа на Контактния център.
Планира се тристранната онлайн връзка да бъде въведена в Столичната община до края на 2022 г. във всички 24 районни администрации и съответните данъчни служби, а през 2023 г. да започне въвеждането и във всички останали звена на общината, общински дружества, предприятия, общински културни институти и др.