Ново мобилно приложение, което насърчава алтернативни и екологични начини на придвижване в градска среда заработи за територията на София. Приложението се казва Sofia Coin и е разработено по проект INNOAIR с активното участие на Столичната община и Асоциация за развитие на София. Партньори на инициативата са местни фирми като Eventim, A1, E-bike rental, Hobo и Brum. Чрез Sofia Coin потребителите, избрали да ходят пеша, да карат колело или електрически скутер, получават различни награди според изминатите километри като ръкавици, велосипедна каска или безплатни билети за концерт. Приложението е достъпно както за Android, така и за iOS устройства.
В най-натоварените метростанции в столицата да бъдат поставени в специални шкафове автоматични дефибрилатори от най-ново поколение. Те ще бъдат на видими, защитени места на спирките на “Софийски университет”, “Люлин”, “Витоша”, “НДК” и др. Част от персонала на метрото ще бъде обучен как се борави с уредите. Дефибрилаторите могат да се използват от непрофесионалисти, тъй като са автоматични и сами показват дали има проблем или не. Пилотният проект на Столичната община за поставянето им има за цел да осигури възможност за бърза реакция при внезапен сърдечен арест на пътник. Средно 240 000 души дневно ползват столичното метро, а достъпът на линейка до метростанциите е по-труден. При намеса в първите минути при сърдечен проблем вероятността човек да бъде спасен е 70%.
Три метростанции от новия лъч на метрото бяха отличени в 20-то издание на Националния конкурс „Сграда на годината“ на “Градът медиа груп”. Голямата награда получи екипът, работил по проектирането и изграждането на метростанция „Овча купел“, а с двете специални награди бяха отличени екипите, работили по метростанциите „Мизия“ и „Горна баня“. По данни на Столичната община трите линии на метрото спестяват 79 хиляди тона вредни емисии годишно. Очаква се в първите месеци на годината да започне изграждането на следващ участък с 3 спирки към квартал „Левски Г“.
Финансова и логистична подкрепа за сцените на открито, специален фокус върху младежката публика и насърчаване на младите творци, гъвкави процедури за кандидатстване и адаптиране на проектите в усложнени от COVID-19 ситуации са сред акцентите в Календара на културните събития на Столична община за 2022 г. През настоящата година културните оператори и организатори на събития, които ще изградят инфраструктура на открито за представяне на културни събития, ще могат да получат не само логистична, но и финансова подкрепа за реализиране на проектите. Столичната община ще подкрепи фестивали и инициативи, които в най-голяма степен допринасят за постигане на целите на Стратегията за развитие на културата в София 2013-2023 „София – Творческа столица“ и Стратегията „София – творчески град на киното 2017-2027“. Бенефициентите ще могат да правят в хода на реализацията на своите проекти актуализация в бюджета и дейностите, ако това се налага по обективни причини, предизвикани от глобалната пандемия от COVID-19. В момента тече срокът за подаване на проекти в раздели „Стратегически събития“ и „Значими събития“ на Календара. Документи се приемат само по електронен път на адрес https://kultura.sofia.bg/calendar/.