Форумът, който се проведе на 3 юни в столицата, се организира от Асоциацията за иновации, бизнес услуги и технологии (AIBEST), Българската стартъп асоциация (BESCO), Министерството на електронното управление и Столичната община в партньорство с InvestSofia. Целта му е да подпомага развитието на бизнес екосистемата в Югоизточна Европа и да позиционира региона като водеща дестинация за услуги с висока добавена стойност в света.
На събитието се събраха бизнес лидерите на водещите технологични компании и стартъпи в България и страните от Югоизточна Европа. По време на форума бяха обсъдени тенденциите и прогнозите за развитието на индустрията на бизнес услугите и технологичния сектор. Заложени бяха и необходимите трансформации, които трябва да се случат в региона, за да може икономиката на знанието в Югоизточна Европа да расте с още по-бързи темпове и да бъде конкурентен играч на световната карта.
Бизнес организациите се обединиха единодушно, че развитието на столицата заслужава тазгодишния приз – „Умен град“. Заместник кметът по дигитализация, иновации и икономическо развитие на София Генчо Керезов прие наградата от името на Столичната община с думите: “Огромна чест е София да получи тази награда, особено, когато идва от бизнеса. Това ни дава ясна представа, че ежедневната ни работа с нашите партньори на международно ниво е ползотворна, дава резултати и насърчава бизнеса да продължава да избира София като предпочитано място за развитие на иновации. Сериозната работа продължава: сега е времето да осъзнаем в пълен аспект възможностите пред нас и да не спираме да създаваме заедно по-добри условия, които да разширят и направят още по-достъпен и полезен правилния път на развитие на столицата ни.“
Наградата за Столичната община идва след поредица от международни признания за столицата ни от началото на годината. София беше избрана като един от четирите града заедно с Брюксел, Дъблин и Тирана за разработка на Рамката за управление на цифровите права на Европейския съюз. София се класира и като градски лидер в Европейската мисия за въглеродно-неутрални и умни градове до 2030-та година, която осигурява нови възможности за България и отключва допълнителни механизми за финансиране от ЕС. Само преди месец столицата ни беше избрана и от Emerging Europe – един от най-престижните конкурси за устойчиво, социално, икономическо и демократично развитие в Европа.
Форумът стана платформа за обмен на опит в сферата на иновациите и технологичния трансфер в региона. Откриването му беше направено и със специалното участие на г-жа Роберта Коко, основен съветник на Министъра на иновациите и дигиталния преход на Италия и бивш зам.-кмет по дигитализацията на Милано. Заместник-кметът по дигитализацията на София Генчо Керезов коментира пред участниците темата за увеличаващата се роля на общините в дигитализацията и предоставяне на възможностите за иновации. „ Добре е да отбележим, че има разлика между ролите на правителствата и общините в процеса на стимулиране и интегриране на иновации. Докато правителството като орган е отговорно в по-голямата си част за законовите рамки, ролята на общините е да бъдат по-близо до хората, да бъдат полезна и достъпна част от ежедневния им живот. “, каза Керезов. Той сподели, че общината проактивно е отворила вратите си за екосистемата, за да може стартъпи, които работят бързо и динамично, да могат да дават идеи и да предоставят решения за градската среда, които да я подобряват. `
Основните говорители по време на форума се обединиха около разбирането, че нуждата от финансиране винаги е налице, но е много по-важно развитието на подходящи умения, привличане на таланти и ютилизация. Бяха обсъдени и необходимите трансформации, които трябва да се случат в региона, за да може икономиката на знанието в Югоизточна Европа да расте с още по-бързи темпове и да бъде конкурентен играч на световната карта.
„Много важно е да има диалог с правителството по всички важни теми, защото вече не можем да говорим за промени или придвижване напред с малки крачки. Нужни са ни големи скокове. Вече не е достатъчно ние като бизнес да знаем колко значима е индустрията на знанието – трябва да образоваме и обществото за неговата важност за държавата.“, каза Илия Кръстев, председател на Асоциацията за иновации, бизнес услуги и технологии. Необходимите трансформации както на национално, така и на регионално ниво, се случват на ниво компании и след това на ниво индустрия. Държавната администрацията също е неразривна част и от този процес.