София и Букурещ са най-значимите центрове в икономиката на знанието и концентрират над 44% от всички доставчици на изнесени услуги в Югоизточна Европа (ЮИЕ). Данните са от най-новия доклад SEE Sourcing Industry 2022 на Асоциацията за иновации, бизнес услуги и технологии – AIBEST. В София оперират с централни офиси общо 598 компании (към 2020 г.), а други 42 оперират като вторична локация. Аутсорсинг пазарът у нас е близо 3,44 млрд. евро, секторът генерира 5,6% дял от БВП, а заетите продължават да растат и са вече близо 79 000. Най-голям инвеститор в аутсорсинга у нас е Великобритания.
София, заедно с Букурещ, са основните градове-доставчици по отношение на служители и подходящ набор от таланти. Столиците са безспорно признати за двете най-развити локации за технологични и бизнес услуги в региона. Поради напредналия си етап на пазарно развитие, Румъния и България вече отбелязват разрастване на сектора извън столиците си. У нас градове с все повече компании в сектора на изнесените услуги са Пловдив и Варна. В доклада София е спомената и като локацията с много добри цени за офиси Клас А и с най-благоприятна данъчна среда.
Годишното проучване обхваща общо 2015 компании от всички 11 държави в региона. Доставчиците на изнесени услуги са допринесли за бюджета на държавите си общо 137 млн. евро корпоративните данъци. Оперативните приходи за 2020 г. са 10,7 млрд. евро, което е увеличение с 4,9% на годишна база. С по-голям годишен оборот е ITO сегмента – 5,7 млрд. евро, докато BPO регистрира оперативни приходи от 5,0 млрд. евро. С най-бърз темп на растеж от 6,8% в ЮИЕ е ITO сегмента.
Според общите заключения водещ сегмент е ITO с 1182 компании през, докато BPO се състои от 833 компании. Центровете за споделени услуги са най-бързо развиващият се подсегмент и в него оперира всеки четвърти доставчик, стартирал операции в региона от 2018 г. насам. В Югоизточна Европа индустрията ангажира 250 000 души.
Близо една трета от всички активни доставчици на изнесени услуги отварят офиси в най-динамичния период между 2012 и 2016 г. Макар и с по-бавни темпове тенденцията продължава и днес, като от 2019 г. насам са основани нови 92 компании. Повече от две трети от тях са с операции в България или Румъния.
Най-много инвеститори с мажоритарни дялове в аутсорсинг компаниите има от Холандия, Германия, Обединеното кралство и САЩ. Предприемачите от тези четири държави съставляват приблизително 43% от всички чуждестранни собственици в компании за доставки в Югоизточна Европа и почти 60% от компаниите, в които са инвестирали, работят в ITO сегмента.
Според данните от тазгодишния доклад България е сред най-активните държави с местни инвестиции в компании в сектора заедно със Словения и Сърбия. Общо 12 компании у нас са с български мажоритарен собственик.
Непрекъснато нараства и вътрешнорегионалната инвестиционна дейност, като повече от 80 компании, базирани в страни от Югоизточна Европа, разширяват дейността си извън своите национални пазари и достигат регионално покритие. Словения е най-активният инвеститор в чужбина в региона на ЮИЕ, следвана от Сърбия и България.
Според доклада тенденция, която ще определи развитието на индустрията в Югоизточна Европа през следващите години е преходът към по-сложни бизнес услуги с по-висока добавена стойност, инвестиции на глобални компании не само в центрове за споделени услуги, но и в центрове за високи постижения, фокусирани върху иновациите. България и Румъния са първите в региона, които вече имат утвърден имидж на дестинации за високотехнологични бизнеси и научноизследователска и развойна дейност от световна класа. Документът отбелязва и създаването в София в началото на тази година на Института за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии (INSAIT), който е част от усилията на страната да засили още повече позициите на България и на целия регион на глобалната иновационна сцена.
В изследването се посочва, че България и Румъния трябва да поемат лидерската роля сред другите страни в региона и да установят индустрията за доставки в Югоизточна Европа като общ пазар, който улеснява обмена на ноу-хау между компании и образователни институции на международно ниво. Още данни за сектора на изнесените услуги може да намерите в пълния документ SEE Sourcing Industry 2022, достъпен за изтегляне от сайта на AIBEST тук.