Българските предприятия ще търсят софтуерна автоматизация на процесите и автоматизирано събиране и обработване на данни за производството, сочат данни от проучване на Професионалната асоциация по роботика и автоматизация (ПАРА/PARA) за нивото на автоматизация в индустрията у нас и плановете на предприятията за инвестиции в сферата през следващата година. Резултатите от анкетата бяха представени в рамките на тазгодишното издание на Robotics Strategy Forum 2021, организирано от Асоциацията и Sofia Tech Park.
От отговорите тази година става ясно, че компаниите у нас променят приоритетите си. През изминалата година нагласите им са били продиктувани от състоянието на затворени сектори, намаленото потребление и свитите производства. Тази година фокусът се измества към теми като ускорено внедряване на роботи, напредъка в индустриалната автоматизация, недостига на чипове, производството на батерии. Променят се и мотивите за инвестиции в автоматизация. Досега водеща причина е била увеличаването на производството, а през тази година 58% от предприятията търсят чрез автоматизация оптимизация на разходите, 54% – интеграция на процесите, 50% – повишаване на качеството, 42% – увеличаване на производството и 38% – разрешаване на проблеми, свързани с липса на работна ръка. Респондентите са имали възможност да посочат повече от една водеща причина за предстоящи капиталовложения в автоматизация.
Отново с опция за повече от един отговор, от резултатите става ясно, че сред най-желаните дейности, в които фирмите планират да инвестират, са събиране и обработване на данни – 58%, администрация – 50%, производство – 46%, контрол на качеството – 29%, логистика – 25%, разработка на продукт и развойна дейност – 25%, опаковъчна дейност – 25%, маркетинг и продажби – 21%. Водеща е нуждата от софтуерна автоматизация – при 50% от анкетираните. Най-много сред предприятията (46%) планират инвестиции до 100 хиляди лева, а 21% – между 100 и 300 хиляди лева. Между 300 и 500 хиляди лева планират 8% от компаниите, 13% – над 1 милион лева и само 13% заявяват, че нямат заделен бюджет за автоматизация.
При въпросът „Какъв тип роботи биха помогнали на производството ви?“, водещ отговор са роботите за монтаж на компоненти с 33% от анкетираните. Останалите отговори са близки, тъй като голяма част от предприятията желаят да инвестират в няколко вида роботи едновременно: роботи за инспекция – 25%, колаборативни роботи – 21%, за заварки – 21%, за зареждане/ пълнеж – 21%, за нанасяне на покрития – 17%.
Панелните дискусии в рамките на Robotics Strategy Forum 2021 застъпиха теми като може ли България да се включи в глобалните вериги на доставка на чипове и как, възможностите за България пред електрическата мобилност, напредъка на автономните системи и ускореното внедряване на роботи, новите проекти и развития у нас в индустриалната автоматизация и др. В експо зоната на форума бяха демонстрирани летящи и колаборативни роботи, обучителните клетки и други иновации в роботиката и автоматизацията, разработени или внедрени в компании у нас.
Столичната община беше институционален партньор на събитието чрез дирекция “Дигитализация, иновации и икономическо развитие” (Иновативна София). В откриването на събитието се включи и заместник-кметът по дигитализация Генчо Керезов, който представи иновативни проекти в областта на автоматизацията на община София, работата с местните компании чрез столичния “пясъчник за иновации”, инициативи за развитие на технологичната общност в града и др.
Запис от откриването и от всички дискусии по време на форума може да гледате във видеото тук.