София и южнокорейският град Седжонг подписаха споразумение за партньорство чрез Програмата за международно градско и регионално сътрудничество на Европейския съюз 2021 – 2023 г. (EU IURC). Областите, в които двата града ще си партнират са:
– изследвания и иновации в сферата на транспорта, мобилността и градското развитие;
– иновативно икономическо развитие;
– нулеви нетни емисии, енергиен преход и изменение на климата;
– оказване на подкрепа на стартъпи и малки и средни предприятия;
– сътрудничество в академичната сфера, образованието и културата.
След ратифициране от Столичния общински съвет и Общинския съвет на Седжонг предстои подписването и на официалния Меморандум за сътрудничество между столицата на България и южнокорейския град. Очаква се това да стане в края на тази година или през пролетта на 2023 г. в рамките на официална визита на кмета на Седжонг в София.
На сайта на Столичната община вече е достъпна страница със съдържание за глухи и сляпо-глухи лица. Тя е обозначена с разпознаваем за глухите хора знак, намиращ се в горния десен ъгъл на електронния портал. Директният адрес за достъп е: https://bgsl.sofia.bg/bg/
Рубриката, насочена към глухата общност у нас съдържа информация в три направления – социални дейности, транспорт и спорт. Съдържанието се представя чрез видеа на български жестов език.
Дейността е част от гласувания с пълно единодушие от Столичния общински съвет План за действие по прилагане Закона за българския жестов език в Столична община. Като част от плана е предвидено още назначаването на преводачи на български жестов език, които да гарантират лесен достъп до обслужване на граждани в централната сграда на общината на ул. „Московска“ 33, както и обезпечаване на всички районни администрации с оборудване за осъществяване на тристранна връзка между глухото лице, административния служител на място и преводачите.
Така Столична община става първата институция в страната, която на практика прилага Закона за българския жестов език и гарантира равен достъп до административно обслужване за глухата и сляпо-глухата общност.
София ще бъде сред първите градове в Европа със Стратегия за дигиталните права заедно с Брюксел, Париж и Тирана. С това столицата ще стане пионер в разработването и прилагането на Рамката за управление на цифровите права в Европейския съюз. Работата по Стратегията е част от участието на града в проекта “Рамка за управление на цифровите права” (Digital Rights Governance Framework) на Коалицията на градовете за цифрови права (Cities Coalition for Digital Rights), стартирана от градовете Амстердам, Барселона и Ню Йорк през 2018 г. и към днешна дата – мрежа от 50 града от цял свят, които си сътрудничат в създаването на политики, базирани на цифровите права .
Проектът има за цел да разшири капацитета на градовете и готовността им да изпълняват свои стратегии за цифрова трансформация, които са ориентирани към хората и подкрепят устойчивата урбанизация и благоденствието на обществото.
Участието на София в проекта се води от звеното на Столичната община за дигитализация и иновации Иновативна София. Още за работата на столицата по проекта може да видите в сайта на Коалицията тук, както и в публикацията „Дигитализацията заради самата дигитализация не е достатъчно.“, която представя визията на София за дигитализацията на града тук.
Жителите на София и всички, които обичат столицата, могат да видят града през погледа на над 40 млади и утвърдени илюстратори и художници и техните рисунки на града. Произведенията са част от колаборативния арт проект The Sofianer, който събра художници от България и света да създадат колекция корици на въображаемо списание под същото име като реверанс към култовите корици на легендарното списание Тhe New Yorker. Проектът цели да отпразнува любовта към София, да покаже нейните изненадващи, забавни или абсурдни страни и да провокира обществен дебат за това в какъв град живеем или искаме да живеем. Всички илюстрации могат да бъдат видени в сайта на проекта на адрес: https://sofianer.com/