На онлайн конференция Европейската инвестиционна банка (ЕИБ) представи резултатите от годишното си проучване за инвестициите в България през 2020 г. Събитието се проведе на 8 февруари и беше организирано съвместно с Министерство на финансите. Представянето на резултатите за България е част от поредица от подобни събития и в останалите страни от ЕС. Данните са на база проучване сред 12 000 предприятия в 27-те държави-членки.
В срещата участваха вицепрезидентът на ЕИБ Лиляна Павлова, финансовият министър Кирил Ананиев, икономистът и анализатор от ЕИБ Атанас Колев, заместник-министърът на икономиката Стамен Янев, изпълнителният директор на Фонда на фондовете Владимир Данаилов, председателят на Тракия Тех Георги Стоев, изпълнителният директор и член на управителния съвет на Българската стартъп асоциация – BESCO Недялко Дервенков и др.
Пълният документ с данните от проучването за инвестиционната активност на компаниите в България може да изтеглите сайта на ЕИБ – https://www.eib.org/en/publications/econ-eibis-2020-bulgaria, а по-долу са някои от основните заключения.
Основни акценти в доклада
Динамика на инвестициите
Икономическата криза от COVID-19 сериозно е засегнала инвестиционните стратегии на над половината (53%) от компаниите у нас. Решение да инвестират по-малко са взели 46% от предприятията, а 7% смятат да инвестират повече. С това България не се отличава от средните за Европа стойности.
Инвестиционни приоритети
Почти шест от десет фирми (59%) съобщават, че през последната финансова година са работили в рамките на или над пълния си капацитет. През следващите 3 години компаниите планират да инвестират предимно в разширяване на капацитета (34%) и в нови продукти и услуги (27%).
Иновационни дейности
Близо една трета от предприятията (28%) твърдят, че имат разработени или въведени нови продукти, процеси или услуги през последната финансова година. Резултатът е сходен с данните от предходната година (25%), но остава доста под средното за ЕС (42%).
Повече от половината от всички фирми (55%) са внедрили (изцяло или частично) поне една цифрова технология при средно 63% за ЕС.
Стимули и ограничения
Фирмите както в България, така и в ЕС, не са оптимистични относно общия икономически климат. Цели 86% от българските компании посочват несигурността относно бъдещето като най-голяма дългосрочна бариера за инвестиции. Това е над средните 81% за ЕС, където също се отчита увеличение на посочилите този отговор спрямо 2019 г.
Инвестиционен ресурс
Близо осем от десет фирми в България (83%), а в целия ЕС 80%, съобщават, че са успели да генерират печалба през последната финансова година. Вътрешното финансиране е бил основният източник за инвестиции у нас (67%) през 2019 г. при средно 62% за ЕС. Банковите заеми съставляват най-голям във външните ресурси за инвестиции – 40% за България, което е много под средните 59% за ЕС.
Енергийна ефективност
Делът на фирмите в България, които инвестират в мерки за подобряване на енергийната ефективност е 37% през последния финансов година. Това е под стойността за ЕС от 47%. Като дял от всички инвестиции, направени от компаниите, те представляват 15% при средно 12% за ЕС.
Климатични изменения
Фирмите в България не смятат, че преходът към бъдеще с ниски въглеродни емисии ще окаже голямо влияние върху бизнеса им в следващите 5 години. Почти две трети (63%) от предприятията у нас споделят, че нямат инвестиционни планове в посока справяне с въздействието на изменението на климата. Това е доста над средното за ЕС, къде само 35% от компаниите нямат план за такива инвестиции.