До 11 април е срокът за кандидатстване в германската предприемаческа програма Entrepreneurship Explorer Ruhr 2022. Програмата е безплатна, с продължителност от една седмица през месец май тази година и е насочена към студенти, млади изследователи (докторанти, постдокторанти), основатели или екипи от стартиращи предприятия с разработки в различни високотехнологични области – киберсигурност, материали, роботика, AI, химия и др. Entrepreneurship Explorer Ruhr 2022 ще даде възможност на участниците да тестват и реализират иновативни бизнес идеи в Рурска област, Германия, да изследват местната екосистема – една от най-активните стартиращи общности във високотехнологичните индустрии в Европа, както и да получат менторска подкрепа за успешно развитие на екип, продукт и бизнес модел, да потърсят клиенти и инвеститори от региона. Всичко за програмата ще намерите тук.
—
PULSATE, нова паневропейска мрежа със средства по Програма “Хоризонт” 2020, целяща да насърчи възприемането на лазерни технологии в производствените процеси, търси малки и средни предприятия, които се интересуват от въвеждането на лазерно базирани усъвършенствани технологии и технологии за адитивно производство. Предприятията имат възможност да получат финансиране до 25 000 евро и 3 месеца менторство за оценка на изпълнението. Срокът за кандидатстване е до 31 март. Поканата е насочена към фирми, които търсят радикални промени към гъвкаво производство и силно дигитализирана производствена среда и са от области като аерокосмическа индустрия, автомобилна индустрия, медицина, промишлени машини, персонализирана електроника, текстил и облекло. Още информация ще намерите тук.
—
Отворена е втората покана на консорциума SHOP4CF, насочена към случаи на употреба, които решават реални предизвикателства в производствена среда и подобряват безопасността и благосъстоянието на хората в работна среда. SHOP4CF (Smart Human Oriented Platform for Connected Factories) е с финансиране от ЕС в рамките на Програма “Хоризонт” 2020 и има за цел да създаде инфраструктура за внедряване на ориентирани към човека индустриални приложения. В рамките на проекта 20 партниращи организации разработват всеобхватна софтуерна платформа, съдържаща широк спектър от компоненти, които покриват голям спектър от индустриални изисквания в контекста на модерно, гъвкаво и богато на данни производство. С втората си отворена покана проектът търси нови сътрудници, които решават проблеми, свързани с Автоматизиране на монотонна, трудоемка работа и/или повишаване на човешката производителност и безопасност с фокус върху благосъстоянието на работното място. Предложените случаи на употреба трябва да имат ясно положително въздействие върху няколко компонента, изброени в списъка тук.
Поканата цели и да разшири екосистемата от индустриални корпорации, имащи отношение към целите на консорциума. Бюджетът на поканата е в размер на 1.2 милиона евро, проектът е с предвидена продължителност от 8 месеца и по него могат да кандидатстват както отделни компании, така и консорциуми от няколко предприятия и организации като поне една от тях трябва да е МСП. Предложенията трябва да показват висока степен на осъществимост в рамките на 8-месечния период на програмата. Кандидатстването е до 30 април.
—
Европейският съвет за иновации (EIC) публикува 3 отворени покани за финансиране на обща стойност 1,7 милиарда евро за следните допустими кандидати:
Линк към всяка от трите отворени покани ще намeрите тук.
Фонд за устойчиви градове, който изпълнява най-мащабния финансов инструмент на Фонд на фондовете – Фонд за градско развитие (ФГР) по ОП „Региони в растеж“ 2014-2020, планира финансиране на стойност близо 100 млн. лв. за реализирането на проекти за градско развитие, насърчаване на икономическите дейности и подкрепа за зелена трансформация в София и допустимите градове от Южна България. За финансиране през 2022 г. могат да кандидатстват общини, публични търговски дружества и частни компании, с проектните си идеи за развитието на градската среда в следните направления:
Проектните идеи е необходимо да имат ниво на проектна готовност, което да дава увереност в усвояване на заема и изпълнение на проекта до 31.12.2023 г. Още за Фонда и насоки за кандидатстване ще намерите тук.
—
Стартиращи компании и МСП на различен етап от развитието си, както и частни и публични организации и местни администрации с проекти в развитието на градската среда и регионите, могат да проучат и другите възможности, които Фонд на фондовете предоставя в подкрепа на предприемачите в България. Фондът разпределя целево публични средства от европейски програми и национално съфинансиране чрез различни финансови инструменти и фонд мениджъри, чрез които средствата достигат до крайните получатели, както и управлява ресурс по Програма “Възстановяване”, предназначен за преодоляване на кризата от COVID-19. В подкаст епизодите на Фонд на фондовете и Bloomberg TV България може да чуете за какви компании и проекти за предназначени средствата и как да кандидатствате.