В ход е Women TechEU – новата пилотна инициатива на ЕС за финансиране и менторство на жени-основатели на технологични стартиращи компании. Схемата има за цел да подкрепи развитието на ръководени от жени стартъпи в най-ранния и най-рисков етап от развитието им с безвъзмездни средства в размер на 75 000 евро и с обучение в рамките на Програмата за женско лидерство на Европейския съвет за иновации (EIC). По този пилотен конкурс ще бъдат подкрепени до 50 технологични компании. В срок до 10 ноември могат да кандидатстват жени-основатели на дълбоко технологичен стартъп, които заемат висша ръководна позиция в компанията (главен изпълнителен директор, технически директор или еквивалент). Предприятието трябва да е регистрирано и да оперира в държава-членка на ЕС или асоциирана държава от не по-малко от шест месеца от момента на кандидатстването. Кандидатстването става на уебсайта на инициативата.
Women TechEU е част от поредица от мерки за стимулиране на жените новатори и на женското предприемачество. Само 15% от иновативните стартиращи фирми в Европа са основани или съосновавани от жени и по-трудно набират рисков капитал. Около 5% от рисковите инвестиции отиват за смесени и само 2% за изцяло женски екипи.
–
С подкрепата на посолството на Япония в България у нас вече е учредена и функционира Японско-българската бизнес асоциация (JBBA), чиято цел е да насърчава и подкрепя двустранните бизнес отношения между страните. Японски компании имат силно присъствие у нас в отрасли като автомобилостроене, информационни технологии, фармацевтика, храни, тютюневи продукти и др. По официални данни през 2020 г. стокообменът с Япония възлиза на 225,2 милиона долара като увеличение отбелязват и вносът, и износът.
Приоритет на организацията е осигуряване на информация за инвестиционния климат и законодателната рамка, практическа подкрепа при установяване на японски компании у нас, както и насърчаване на двустранната търговия и сътрудничество за създаване на бизнес партньорства. Още информация за Асоциацията и подкрепата, която насочва към бизнеса, ще намерите в сайта на JBBA
–
Enterprise Europe Network (EEN) към Българска стопанска камара отправя покана към компаниите за участие във виртуални двустранни срещи в рамките на Smart Manufacturing Matchmaking 2021, който се организира от SPIN – италиански консорциум и партньор на EEN. Събитието ще се проведе между 17 – 19 ноември и е подходящо за компании в сферата на умното производство и Индустрия 4.0. На фокус ще бъдат темите Земеделие 4.0, изкуствен интелект и машинно самообучение за индустриални приложения, приложения на виртуална, добавена и смесена реалност в индустрията, автономно производство, анализ на големи данни, киберсигурност и дигитални близнаци.
В платформата към събитието вече могат да бъдат видени регистриралите се до момента участници и компании по държави. Крайният срок за регистрация и насрочване на срещи е 12 ноември. В заявката за участие трябва да бъде посочен местният помощен център като за България това е Българската стопанска камара. На сайта на Камарата тук ще намерите всички нужни линкове и ясни насоки за заявки за участие в събитието.
–
До 18 ноември стартиращи компании могат да подават проектни предложения по определените фокусни теми „Иновации за зелена индустрия“ и „Технологии на благосъстоянието“ в рамките на Програма „Развитие на бизнеса, иновациите и малки и средни предприятия, България ” по Норвежкия Финансов Механизъм (Innovation Norway). Общата стойност на финансирането е 2 000 000 евро при подкрепа между 5 000 евро и 80 000 евро за всеки одобрен проект. Официалната покана на български и на английски език, както и линк за кандидатстване ще намерите в уебстраницата на Програмата тук.
–
Малки и средни предприятия в областта на рециклирането, машиностроенето, технологичния контрол и производството, химическата промишленост, биотехнологиите, производството на строителни материали, IT фирмите с разработки за контрол и управление на цикъла на отпадъците и други икономически дейности могат се включат в българската търговска мисия, организирана от Изпълнителната агенция за насърчаване на малките и средните предприятия (ИАНМСП) по време на специализираната изложба Ecomondo 2021 в гр. Римини, Италия. Панаирът ще се проведе между 26-29 октомври и е една от най-големите платформи за работа в мрежа за иновации и бизнес партньорства в областта на техническите възможности, системи, оборудване и услуги за решаване на сложни и специфични проблеми на околната среда. Документи за участие се приемат до 3 септември 2021 г. при посочените изисквания и контакти за съдействие от ИАНМСП тук.
–
Инициативата StartupCity Ostrava обяви първия си конкурс за стартъпи от цял свят с решения в три направления от областта на технологиите за по-добра околна среда: градско градинарство, превенция на заболявания и ефективно използване на енергията в сградите. Компаниите могат да кандидатстват и с разработки, които комбинират горните теми стига те да са с ниво на технологична готовност TRL 5 или по-високо. Одобрените фирми ще получат достъп до технологичния парк MSIC Ostrava – Technology park, 6 месеца безплатен достъп до споделено работно пространство, менторство и достъп до мрежа от партньори в Острава, Чешката Република. Кандидатури се приемат в срок до 31 август по посочения ред тук.