Тече приемът на участници в програмата на Държавния департамент на САЩ за млади трансатлантически предприемачи от Европа The Young Transatlantic Innovation Leaders Initiative Fellowship Program – YTILI. Заявления за стипендия за включване се приемат до 15 март от бизнес и социални предприемачи на възраст до 35 години, които искат да развиват своите начинания, да насърчават глобални партньорства и да оказват положително въздействие върху икономическото развитие на своите общности чрез партньорства в САЩ и останалите европейски участници в YTILI.
YTILI е двупосочна обменна програма, предназначена за укрепване на трансатлантическите отношения, развиване на устойчиви партньорства между американски и европейски предприемачи и иноватори, насърчаване на регионалната интеграция и сътрудничество в Европа и насърчаване на европейския бизнес, правителствата и гражданското общество да развиват своите иновационни екосистеми. Програмата включва персонализирана виртуална учебна програма; стипендия от бизнес или от организация в един от деветте града в САЩ, партниращи в програмата; конференции; контакти в мрежа и др. Кандидатствайте тук: https://ytili.org/.
—
В платформата на БСК за отворени иновации, която свързва фирми и институции със стартъпи за решаване на конкретен проблем или разработка на ново решение в определена област, са публикувани 6 нови предизвикателства. Темите са свързани с безопасност и качество на храните, биопластмаси, иновации в опаковането, рециклиране и др. За достъп до пълното описание на предизвикателствата и за кандидатстване е необходимо първо да се регистрирате в платформата тук – https://scalingup.wixsite.com/website.
—
Малки и средни предприятия с интерес към внедряване на изкуствен интелект могат да кандидатстват до 15 март по първата отворена покана на проекта StairwAI, финансиран по Програма “Хоризонт” 2020. Допустими са МСП от всички индустрии, които искат да тестват и валидират AI ресурси, за да подобрят своите продукти и услуги, ако те попадат в някоя от следните фокусни области: Преосмисляне на веригите за доставки, Човешки ресурси, Управление на данни, генерирани от интернет на нещата, Прогнози по поддръжка, Производство без дефекти, Проблеми на околната среда, Логистика, Чатботове. Могат да кандидатстват както предприятия, които не са запознати с възможните приложения на изкуствения интелект, така и компании и организации, които имат опит с технологията и са способни да работят по различни случаи на употреба на AI приложения. Още за поканата вижте тук.
—
Ако търсите нови клиенти, доставчици или партньори за разработки в областите зелена енергия и технологии за декарбонизация, може да се регистрирате за участие във виртуалните, двустранни бизнес срещи в рамките на EU-Japan Green Transition 2022. Участието е безплатно и със срок за регистрация до 17 март. Желаещите да се включат компании ще бъдат потърсени от помощните офиси на Enterprise Europe Network по държави. За България това е Българска стопанска камара. Още информация – тук.
—
Камарата съдейства за участие и в B2B срещите по време на InnoElectro – технологично събитие за големи компании и МСП. Форумът е подходящ за предприятия, които търсят доставчици, клиенти или партньори за разработки в областите електронни компоненти,
производствено оборудване и материали, интернет на нещата, 5G роботика, медицинска електроника, сигурност и изкуствен интелект. Срокът за регистрация за участие в това събитие е до 29 март, а повече указания ще намерите тук.
—
Инициативата NGI (Next Generation Internet), финансирана от ЕК по програмата за изследвания и иновации “Хоризонт” 2020, отвори поканата NGI Assure за deep tech разработки, приложими в Интернет от следващо поколение. Проектът търси т.нар. “градивни елементи за многократна употреба” (reusable building blocks), достъпни под безплатен лиценз и с отворен код. Поканата набира проектни предложения между 5 000 и 50 000 евро с възможност да получат допълнително финансиране, ако имат доказан потенциал. Срокът за подаване на документи е до 1 април. Списък с разработките, които са от интерес за програмата ще намерите в сайта на NGI Assure тук: https://ngi-assure-opencall.fundingbox.com/.
Българският иновационен хъб приема заявки за участие в пролетното издание на акселераторската си програма за навлизане на пазара в САЩ. Хъбът реализира дейности за сътрудничество между предприемаческите общности в САЩ и България, работи за развитие на иновациите, изграждане на предприемаческо мислене и израстването на българските технологични компании до конкурентни световни лидери. Кандидатстването за новата акселераторска програма е до края на месец март. Програмата не поставя условие за дялово участие в приетите компании и стартира в края на април.