Приключи шестият сезон на преакселераторската програма на Start It Smart с 6 екипа, които представиха проектите си пред публика и инвеститори в края на програмата от общо 12 стартиращи компании, които бяха приети за обучението тази година. Организаторите отбелязаха няколко разлики спрямо предходните години – типа на проектите, броя на участниците и начинът и мястото на провеждане.
Преобладаващи в това издание са били хардуерните проекти, голяма част от които с вече готов прототип, първи клиенти и с добро предварително проучване и аргументация за нуждата от продуктите на пазара. Заявките са били двойно по-малко от предходни години заради различния подход от страна на организаторите в този сезон – беше въведена такса за участие и това е довело до заявки от наистина мотивирани екипи, силни проекти и стойностни идеи. По време на 10-седмичната програма стартиращите предприемачи са били постоянно съпътствани от специалисти и ментори, които да ги обучават по теми, които са ключови за успешното развитие на една бизнес идея – връзки с клиентите, бизнеспланиране, изграждане на екип и възможности за финансиране. Както и в предходни години, завършилите Start It Smart преакселератора екипи стават част от българската предприемаческа организация и ще имат достъп до мрежата от контакти на организацията.
Екипите-финалисти на Start It Smart 2017
Twinray – с разработката на самозареждащ се електрически самолет с късо разперване на крилете.
Cуcle Point – с иновативна система за заключване на велосипеди, без да е необходимо да се използват катинари или вериги.
SmartCup – с прототип на чаша-съветник за по-добра устна хигиена; продуктът е базиран на технологията интернет на нещата (Internet of Things) и позволява чашата с четки за зъби да събира статистика и да дава съвети за по-добра грижа за зъбите.
Mom Instead – с продукт за родители с малки деца – платформа за почасови грижи на повикване от коректни хора с опит.
Студентската мрежа на България – онлайн платформа, която свързва и обединява всички студенти в страната.
One Question – с платформа за експерти от различни области, в която да обсъждат професионални теми, да задават въпроси и да получават отговор онлайн.
Още една новост от обучението тази година беше и мястото на провеждане. За първи път домакин беше новото работно пространство Microsoft Innovation Center (MIC), което отвори врати през пролетта в София Тех Парк. Microsoft Innovation Center е първия по рода си център за иновации в България и втория на Балканския полуостров. Организациите-основатели на центъра са световния технологичния лидер „Microsoft“, българската софтуерна компания ICB–InterConsult Bulgaria и българската предприемаческа организация Start It Smart.
Намиращ се в сграда „Инкубатор“ на София Тех Парк, центърът разполага с 400 кв. метра пространство за коуъркинг, събития, срещи и демонстрации. Общата инвестиция в центъра възлиза за 350 000 лева. Целта на Microsoft Innovation Center е да предостави на младите и предприемчиви българи достъп до бизнес знанията и технологичните ресурси, от които се нуждаят, за да превърнат своите идеи в успешни проекти и развиващи се компании.
Microsoft Innovation Center позволява на студенти, предприемачи и стартъп екипи да участват в ИТ проекти, да посещават технологични събития и обучения, и да развиват решенията си с технологичния стак и продуктите на Microsoft.
В глобален план „Microsoft“ e създал над 100 центъра за иновации. Центърът в София става част от европейското семейство центрове в Германия, Полша, Чехия, Хърватия и Босна.