В София търговските площи се връщат към нивата преди пандемията, цените на офисите са силно повлияни от инфлацията, а високата активност на търговските и логистични компании води до почти пълно усвояване на наличните площи в сегмента с дял на незаетите пространства под 1% от общото предлагане. Данните са от анализите на Cushman&Wakefield Forton за последното тримесечие на миналата година.
Според докладите общият обем на наетите площи в логистиката и на завършените собствени помещения в София възлизат на близо 104 000 кв.м., което е рекорден тримесечен резултат. Много от компаниите разчитат на проекти, изградени по поръчка и изпълнени по техните специфични изисквания. Местата с активно развитие са държавната индустриална зона на запад и района при околовръстния път на София на изток. Проектите в рамките на околовръстното шосе на града са най-търсени от фирми в електронната търговия. Наемите продължават ръста си нагоре, като първокласните логистични площи в София се наемат за 4,75 евро/кв.м за помещения над 10 000 кв.м., а малки до средни по размер се предлагат на цени от 5 евро/кв.м спрямо 4,6 евро/кв.м през предходното тримесечие. Покачването на цените се обуславя от нарастващите цени в строителството и оперативните разходи, като тази тенденция се очаква да продължи. Сред въведените в експлоатация ключови обекти са втората складова и логистична база на производителят на био храни Smart Organic и новата сграда на логистичната Transpress.
В последното тримесечие на годината се запазва тенденцията на ръст и възстановяване при търговските площи до нивата отпреди кризата. Сегментът е белязан от изключително бързото развитие на търговски паркове. И тук има покачване на наемните цени като в търговските центрове в София те остават стабилни на ниво от 35 евро/кв.м, а при магазините по централните улици отчитат повишение от 5%, което отразява инфлацията и свързаните с нея увеличени разходи на наемодателите.
От Forton коментират, че офис пазарът и делът на незаетите площи продължава да бъде висок. Сделките идват предимно от подновявания и премествания и оказват минимален нетен ефект за пазара. Оптимизирането на пространството остава водеща тенденция, тъй като много от компаниите продължават да използват офисите си при частичен капацитет и в хибриден модел на работа. Нивото на завършените обекти е ниско и не се придвиждат големи нови строежи в сегмента. Според консултантската компания това ще осигури повече време за усвояване на наличните свободни офис площи. Към края на 2022 г. делът на свободните офиси в София остава около 16%, а в процес на изграждане са под 200 000 кв.м. Високият инфлационен натиск повишава наемите на офиси клас А и Б в София, като първокласните площи в централната част на София се предлагат на 15,5-16 евро/кв.м, а офисите по главни пътни артерии достигат 14-15 евро/кв.м. Разходите за поддръжка варират в диапазона 3,5-4 евро/кв.м.