Три от 12 категории в международната надпревара на Central European Startup Awards бяха спечелeни от български компании при силна конкуренция между 10 страни в региона. Българската стартираща компания Bee Smart Technologies, инвестиционният фонд LAUNCHub Ventures и споделеното работно пространство Puzl CowOrKing взеха награди в четвъртото издание на европейската стартъп надпревара за Централна и Източна Европа. За първи път София е домакин на регионалния финал. Финалистите от всички държави се събраха в залата на сграда “Джон Атанасов” в София Тех Парк.
Победителите от България
Основан през 2012 г. с първоначален фонд от 9 млн. евро LAUNCHub инвестират в 62 компании в предначален етап на развитие с ресурс до 200 000 евро. За четирите години от основаването си до края на 2015 г. Фондът подкрепя компании, които успяват да привлекат допълнителни инвестиции в общ размер от 20 милиона евро. С този капитал LAUNCHub стартира втори фонд и в момента грантовете са между 300 и 700 хиляди евро, с готовност за инвестиция до 1,5 млн. евро в правилния стартъп.
Най-добро споделено работно пространство: Puzl CowOrKing
Puzl CowOrKing предлага работна среда с дизайн, съобразен с нуждите на IT бранша – хибридно пространство между ко-уоркинг, събития и зони за почивка. Сградата е в луксозен и комуникативен квартал на София, но средата е проектирана за нуждите на общество от над 400 вече програмисти и дизайнери. След отварянето си през 2015 г. Puzl CowOrKing непрекъснато се разраства и вече планиране нови офиси в други страни от Централна и Източна Европа.
Интернет на нещата: Bee Smart Technologies
Bee Smart са разработили дистанционен мониториг и диагностика за пчелни кошери. Софтуерът се основава на собствени биологични алгоритми за AI, които превеждат събраната информация в статистически данни и команди върху интуитивно табло за управление.
Всички победителите по категории:
Най-добър акселератор – ABC Accelerator from Slovenia
Инвеститор на годината – LAUNCHub Ventures from Bulgaria
Най-добро споделено работно пространство – Puzl Coworking from Bulgaria
Най-иновативна технология в областта на изкуствения интелект – Turbine.AI from Hungary
Най-голямо социално въздействие – SOWAT from Romania
Най-иновативна биотехнологична компания – Turbine.AI from Hungary
Финтех стартъп – Bitpanda from Austria
Интернет на нещата – Bee Smart Technologies from Bulgaria
Най-доброто решение за умни градове – Symvaro – Smart City Apps from Austria
Основател на годината – Sara Koslinska, Limitless from Poland
Най-добър новобранец – EVA – Extended Visual Assistant from Hungary
Награда на публиката – Billon Group from Poland
Най-добър стартъп в начален етап – Turbine.AI from Hungary
Унгарската Turbine AI, която спечели най-голямото отличие и още две други категории разработва услуги, които помагат за по-бързото и ефективно лечение на пациенти с ракови заболявания. Продуктът им позволява най-доброто комбиниране между модела на човешките клетки с конкретни специфични за туморите данни и използването на изкуствен интелект, който разбира как терапиите променят поведението на клетките.
Всички победители от региона ще се състезават на глобалните финали в Китай през 2018 г. Снимки от церемонията ще намерите тук.