Създаването на AI платформа (AI Marketplace), която да събира предлагането и търсенето на AI разработки – тази възможност обсъдихме на среща с Калоян Рачев, член на Управителния съвет на Клъстер Изкуствен Интелект България (AI Cluster Bulgaria) и основател и главен изпълнителен директор на Vangavis Ltd – международна иновационна компания с фокус върху индустриите на бъдещето. Идеята e платформата да стартира с компаниите от София и Берлин, които предлагат решения в областта на Изкуствения интелект, а на по-късен етап базата да бъде разширена и с други градове и държави от Европа.
Маркетплейсът ще свързва разработчици и доставчици на изкуствен интелект от двата града с бизнеси, които търсят внедряване на AI решения в операциите си. Ще предоставя информация за изкуствения интелект като цяло и възможните приложения в различните сектори, както и ще стимулира пазара от страна на търсенето като таргетира стартиращи предприятия, МСП, големи корпорации и изследователски институции, които искат да работят с AI.
Очаква се пазарът на услуги за Изкуствен интелект да надхвърли 5,5 трилиона долара до 2027 г. Технологията се развива с изключителни темпове и привлича все повече инвестиции. Споделянето на обучените модели обаче все още е в начален етап и именно тук е огромният потенциал на AI Marketplace проектите. Доминиращи в сферата платформи могат да имат почти неограничен потенциал за растеж.
Макар и не много на брой, вече има международни проекти, натрупали популярност. Такива са американската GenesisAi , базираната в Холандия децентрализирана платформа SingularityNET, както и австрийската AWS Marketplace – най-голямата в Европа платформа, в която най-добрите доставчици на AI разработки, базирани в Австрия, се срещат с компании, които искат да интегрират изкуствен интелект в своите процеси.
“Искаме платформата, която ще стартира с компаниите и с търсенето на пазарите в София и Берлин, да е само началото за този проект. С такава съвместна дейност между AI Cluster Bulgaria, Vangavis и Столичната агенция за инвестиции целим сътрудничество между AI компаниите в България и Германия, по-голяма пазарна реализация за продуктите им и проникване на AI решения в различни сектори. Не на последно място, подобрен стимул за компаниите от София и България ще ограничи изтичането на таланти (brain drain) сред експертите в областта у нас”, коментира проекта главният изпълнителен директор на Столичната агенция за инвестиции Мария Христова.