В средата на юни от Столична община съобщиха за приемането на нов инвестиционен пакет в размер на 86,6 млн. евро от Европейския фонд за регионално развитие (ЕФРР) за финансиране на по-нататъшните работи по изграждането на западната част на линия 3 на метрото в София. Средствата ще бъдат използвани за изграждане на четири нови станции на метрото по отсечка с дължина 4 km. — от центъра на града (ул. „Житница“) до околовръстното шосе през квартал „Овча купел“ в югозападната част на София. Спирките са част от трасето от „Красно село“ през „Овча купел“ до Околовръстния път при Горна Баня. Държавното съфинансиране, осигурено от бюджета на София за третия лъч, е в размер на 214,7 млн. лв. По настояване на Столична община при Горна Баня ще бъде направен и етажен буферен паркинг, за да може повече хора да оставят автомобилите си и да се придвижват с метрото.
Организацията на строителните работи по 4-те нови станции вече тече. Целта е през 2019 г. да бъдат пуснати първите 12 км от третата линия. На първи етап линия 3 ще преминава от булевард „Владимир Вазов“ до улица „Житница“ и ще включва осем станции. Тя ще свързва жилищните комплекси „Сухата река“, „Хаджи Димитър“, „Красно село“, „Славия“, „Белите брези“, „Лагера“, „Хиподрума“ с централната част на София и ще осигурява връзки с „Люлин“, „Младост“, „Обеля“, „Надежда“, „Лозенец“ и „Дружба“ чрез линии 1 и 2. Инвестицията включва също така изграждането на депо и закупуването на 20 метровлака. Очаква се в завършен вид линия 3 да бъде с обща дължина 16 km, с 19 станции, с което дължината на линиите от мрежата ще стане 56 km, а броят на станциите — 53 до 2020 г.
Над половин милион души на ден използват софийското метро в момента, а със завършването на първия етап от линия 3 тази цифра ще се увеличи с около 96 000. Намаляването на времето за пътуване се очаква да доведе до икономии за икономиката на стойност над 19 млн. евро за периода до 2020 г. Като отклонява пътници от другите видове транспорт, новата линия ще помогне за елиминирането на 90 000 тона емисии на CO2 на година, както и за намаляване на пътните злополуки и на разходите за транспортна поддръжка, което ще доведе до допълнителни икономии в размер над 8 млн. евро до 2020 г.
Съфинансирането от ЕФРР за софийското метро през периода 2014—2020 г. възлиза на 361 млн. евро. Това се равнява на общ финансов принос на ЕС на стойност 847 млн. евро за изграждането на софийското метро от 2007 г. досега.