София е сред градовете финалисти в конкурса на Европейската комисия “Зелена столица на Европа 2023“ и ще се състезава за титлата заедно с градовете Талин (Естония), (Полша) и Хелсингборг (Швеция). Победителят ще бъде обявен на 9 септември във финландския град Лахти, който е носител на наградата за тази година.
Номинацията на София е направена след оценка от международно жури с независими експерти за градска устойчивост върху усилията и напредъка на градовете по 12 екологични критерия. Сред тях са природа и биологично разнообразие, намаляване на ефектите и адаптация към климатичните изменения, устойчива градска мобилност, качество на въздуха и шумово замърсяване, управление на града, зелен растеж и екоиновации и др.
Градът, който поеме титлата “Зелена столица на Европа 2023“, ще стане „посланик за промяна“ и ще мотивира и вдъхновява други градове в Европа и по света с дейности, които насърчават споделянето на знания и опит, стимулират иновациите и поощряват сътрудничеството с гражданите и бизнеса. Победителят ще получи и финансова награда от 600 000 евро, предназначени за изпълнение на инициативите и мерките за подобряване на екологичната устойчивост на града в рамките на лауреатската година според заложеното във визията на съответната градска администраия за зелена устойчивост на града, представена на заседанието на журито.
Инициативата “Зелена столица на Европа” стартира през 2006 г. с меморандум, подписан в Талин, Естония, а конкурсът е учреден от Европейската комисия през 2008 г. Неговата цел е да окуражи местните власти из цяла Европа в усилията им да намалят негативното влияние на градската среда върху здравето на жителите и да прилагат високи екологични стандарти в управлението си. От 2010 г. насам конкурсът провежда ежегодна селекция, в резултат на която един европейски град се определя за Европейска зелена столица. Призът се връчва на градове, които са добър пример за постоянни и целенасочени усилия за постигане на високи екологични стандарти и които демонстрират опит в реализирането на подобрения в градската среда. Така инициативата на Европейската комисия осигурява модели за подражание, които да вдъхновяват други градове и да популяризират най-добрите практики.
Победители в конкурса досега са били градове като Стокхолм, Хамбург, Нант, Копенхаген, Любляна, Осло, Лисабон и др. Титлата за 2022 г. е присъдена на Гренобъл, а през септември ще очакваме името на града, който ще поеме посланичеството през 2023 г.. Още за конкурса, в който София е финалист, както и официалното обявление на селекцията може да прочетете от сайта на Европейската комисия тук.