В помощ на столичните компании споделяме няколко текущи възможности за участие в отворени конкурси и програми за финансиране и растеж.
Тече подаването на проекти за второто издание на конкурса „Наука с бъдеще“ на Фондация „Америка за България“. Търсят се решения в областта на роботизираните системи, изкуствения интелект и новите технологии. Проектни предложения могат да подават изследователи, учени и инженери на възраст между 16 и 40 години. Условие е идеите да имат висок потенциал за практическа приложимост, да предполагат реален и измерим ефект за бизнеса и/или да решават съществуващи проблеми от обществен интерес. Одобрените проекти ще получат финансиране между 5 000 и 15 000 лева. Предложения се приемат до 15 април на сайта на конкурса тук.
Акселераторската програма на Европейската комисия InvestHorizon, в партньорство с Eureka – най-голямата мрежа за транснационално сътрудничество в областта на научните изследвания и развитието и иновациите, търси стартиращи компании в т.нар. “дълбоки технологии” (deep tech). Програмата е с продължителност между 4 и 6 месеца и предоставя онлайн образователни ресурси, обучение и връзка с инвеститори като дейностите в подкрепа на допуснатите компании се организират след обстойно оценка на нуждите им и съставяне на персонализиран план. Крайният срок за кандидатстване е 28 май. Критериите за прием и линк за кандидатстване ще намерите на този адрес.
Enterprise Europe Network към Българската търговско-промишлена палата информира за актуални възможности за участие в покани за подаване на проектни предложения и обществени поръчки. Конкурсите са насочени към компании от различни сектори – лазерни решения, изкуствен интелект, здравеопазване, хранително-вкусовата промишленост, блокчейн технологии и много други. Всички отворени покани и крайните срокове за подаване на проекти са публикувани тук.
Проект GALACTICA отвори първата си покана за финансиране на стартиращи компании и малки и средни предприятия от областта на текстила, аерокосмиката и производството, както и за междусекторни решения, с които могат да участват компании в консорциум. Проектът се финансира по Програма Хоризонт 2020 и е с общ размер от 1.2 милиона евро като се очаква около 40 самостоятелно участващи предприятия с минимално жизнеспособен продукт да получат финансиране от 20 000 евро за всеки проект, а други 20 участващи в партньорство предприятия да получат по 100 000 евро за проектите си в по-напреднала фаза и на етап пазарна реализация. Кандидатстването става в уебсайта на Проект GALACTICA.
Иновация Норвегия публикува втората си покана „Green Industry Innovation“ – схема за малки грантове, предназначени за МСП и големи предприятия с иновативни продукти, услуги и технологии с индустриално приложение. За финансиране могат да кандидатстват и решения за намаляване на въглеродните емисии и по-енергийно ефективни производствени процеси. Общият бюджет на поканата е 1.7 милиона евро. Срокът за кандидатстване е до 24.06.2021 г. Всички изисквания за кандидатстване ще намерите тук.
Отворен за кандидатстване е и международният конкурс MIT Solve Challenges 2021 на Масачузетския технологичен институт. Търсят се проекти на социални предприемачи с широко обществено въздействие и базирани на технологии. Шест са темите, по които организации от цял свят могат да кандидатстват: Дигитално приобщаване, Качествени и сигурни класни стаи, Устойчиви екосистеми, Здравна сигурност и пандемична обстановка, Технологии срещу проява на расизъм и Технологии за социални, екологични и икономически нужди на конкретни общности. Срокът за кандидатстване е 16 юни 2021 г. в сайта на MIT Solve Challenges 2021 – https://solve.mit.edu/CHALLENGES