София вече има своята първа Винена карта – пътеводител към местата в столицата, където може да се дегустира качествено българско вино. Картата е създадена по инициатива на Столичната община в сътрудничество с Българска асоциация на винените професионалисти (БАВП) и съдържа информация за 40 винени магазини, барове и ресторанти, тяхната локация, както и кратки описания на местните сортове, лозя, райони, изби, възможности за винени турове в столицата и календар на събитията в София, свързани с българското вино. Картата вече е достъпна в сайта sofia.bg и може да бъде разгледана и изтеглена от страницата тук.
Столичната община подготвя още два туристически продукта. Предстои да бъдат представени картата „Опознай птиците на София“ и картата „Стрийт Арт изкуствата в София“.
—
Тече онлайн гласуването по програмата на Столична община „София избира ЗЕЛЕНОТО“. В надпреварата участват общо 37 предложени от граждани проекти в сфери като създаване на нови паркове, засаждане на дървета, устойчивото управление на отпадъците, рециклиране, озеленяване на спирки, създаване на кътове за отдих и др. Гражданите могат да подкрепят с гласа си само един проект и само по веднъж. Проектът или проектите с най-много гласове ще бъдат включени в Капиталовата програма на София за 2022 година и подкрепени за реализация.
Инициативата на Столичната община “София избира” се провежда за втори пореден път. Целта й е да насърчи прякото участие на гражданите, неправителствените и професионалните организации в предлагането на проекти за града. Бюджетът за 2022 г. е 1 млн. лв. и с тях ще бъдат реализирани един или повече проекта, получили най-много гласове. Ако на първо място е идеята с бюджет от 1 млн. лв., ще бъде реализирана само тя, ако сборът от бюджетите на първите 3 проекта е до определената обща сума за финансиране, ще бъдат реализирани и трите. Още пояснения за проектите и гласуването вижте във видеото тук, а самото гласуване става на сайта на „София избира ЗЕЛЕНОТО“ в срок до 14 март.
—
Меморандум за сътрудничество подписаха Факултетът по геоинформация и наблюдение на Земята на Университета на Твенте в Холандия и Института GATE към СУ „Св. Климент Охридски“, единственият по рода си институт за разработки в сферата на големите данни (big data) за Балканите и Източна Европа. Организациите ще си сътрудничат в изследвания, свързани с проучване и създаване на методи за развитие и оценка на дигитални близнаци (Digital Twin). В областта на образованието институциите ще организират съвместни образователни програми, работни срещи, обучения и семинари, както и ще обменят експерти при съвместни проекти.
Проектът GATE – „Големи данни за интелигентно общество“ стартира през 2019 година като съвместна инициатива на Софийския университет, който е координатор по проекта, и на Технологичен университет Чалмърс, Швеция и индустриални технологии Чалмърс, Швеция. От тогава до сега Институтът постоянно разширява дейността и партньорствата си, включително и чрез инициативи със Столичната община. Сред тях са меморандумът за сътрудничество в изграждането на нови модели на взаимодействие между висшето образование и общинската администрация, както и партньорството в реализацията на City Digital Twin – голям интердисциплинарен пилотен проект на GATE, които има за цел да разработи цифрова платформа – близнак на реалната градска среда в София, в която чрез 3D симулация на града в демо вариант да бъдат проектирани, тествани, прилагани и обслужвани решения от целия жизнен цикъл на градския живот в столицата. Подробна информация за дейностите и постиженията на Института от първата година на неговото основаване може да намерите тук.
—
През март започва строителството на 3 км. от третата линия на метрото от ж.к. „Хаджи Димитър“ до ж. к. „Левски“. Новият участък ще бъде финансиран с одобрени от Столичния общински съвет 12,8 млн. лв. общински средства. Цялата трета линия е с дължина 21 км. като 12 от тях са завършени през 2020-2021 г. Остават за доизграждане два участъка през кварталите „Подуяне“ и „Слатина“ с обща дължина 9 км. Очакванията са дейностите по двата участъка да приключат през 2025 – 2026 г. По трасетата са предвидени общо 6 станции, към две от тях са планирани и буферни паркинги.