В “София Тех Парк” беше подписан договор за фундаментални научни изследвания между най-голямото висше икономическо училище у нас Университет за национално и световно стопанство (УНСС) и „Консорциум Суперкомпютър Петаскейл – България“, който развива проекта за първия у нас суперкомпютър Discoverer. Съвместните изследвания имат за цел да интегрират “Системата за големи данни с бизнес анализ и Изкуствен интелект – Hadoop” (HPDA), изградена в УНСС, с петаскейл компютъра в технологичния парк. По силата на подписаното сътрудничество Консорциумът и УНСС планират да си сътрудничат и в проекти, свързани с умно земеделие и умни градове и сгради. Още по темата вижте от сайта на университета тук.
София е отбелязала ръст на туристите от 44% през 2021 г. Според данни на Единната система за туристическа информация (ЕСТИ) на Министерство на туризма, цитирана от Столичната община, туристите пребивават средно 2 дни в столицата, като ръстът в нощувките е 50%. Пътуванията не са възстановили предкризисните си нива, но тенденцията е положителна. Туристите в София са най-вече между 30-44 г. За втора поредна година българските посетители са с по-голям дял спрямо чуждестранните – съответно 52% и 48%, а тенденцията при реализираните нощувки е обратна – 45 % срещу 55%. През 2021 г. София е била предпочитана дестинация за туристи от Румъния (с 90% повече спрямо 2020 г.). Увеличили са се туристите и от Германия, Италия, Франция, Турция, Израел и САЩ. Според проучване на Столичната община над 70% от чужденците посещават София за първи път, а останалите са идвали повече от два пъти и 74% от всички анкетирани биха се върнали отново в София, което показва удовлетвореност на туристите след престоя им в столицата.
Направление „Архитектура и градоустройство“ (НАГ) към Столичната община получи отличие от „Конкурс за добри практики и иновации от дейността на администрацията“ на „Института по публична администрация“. Грамотата е в категорията „Технологични решения за открито управление и административно обслужване“. Тя е за мобилното приложение NAG.Mobile, което предоставя инструменти за визуализация на данни от планове за регулация, кадастрална карта, зони на строителни граници, аеро заснемане, административни карти, влезли в сила административни актове и инструменти за GPS локация.
Вече трети месец в столицата работи първото у нас Бюро за информация и услуги на чуждестранни граждани. Проектът е на експерти от Столичната община, Асоциация за развитие на София, БЧК и др. Бюрото предлага услуги на поне два езика и до момента е оказало съдействие на над 200 чужденци от 14 държави. Чуждестранните граждани търсят информация и помощ най-вече за изготвяне на различни документи, търсене и намиране на работа, достъп до здравеопазване или до различни институции. Целта на Центъра е да улесни достъпа на чужденци, включително на такива от държави извън ЕС, до различни административни, правни, социални и здравни услуги у нас, с което да се подпомогне по-лесното им интегриране.
В ход е инициатива на столичната администрация за насърчаване на гражданското участие в развитието на града. Тече кампанията за кандидатстване в „Академия за ВИЗИОНЕРИ“ за 2022 г. Академията отправя предизвикателство към младите хора между 15 и 29 години да създават умни решения за общността. Тази година участниците могат да избират между пет направления: Изкуство и култура, Спорт и здравословен начин на живот, Опазване на околната среда, Гражданско, здравно образование и медийна грамотност и Наука и иновации. Участието е безплатно, а най-добрите идеи ще получат финансиране. Срокът за кандидатстване е до 3 март. Всичко за „Академия за ВИЗИОНЕРИ“ 2022 ще намерите в сайта https://www.sofia.bg/en/akademia-2022-application.