За поредна година София събра над 60 лектора и над 2500 посетители в рамките на двудневната технологична конференция DigitalK – един от най-значимите форуми за дигитални технологии в Югоизточна Европа. На 8 и 9 юни организаторите “Капитал” и фондовете LAUNCHub Ventures и NEVEQ срещнаха публиката с последните тенденции от света на дигиталната трансформация. Основни теми тази година бяха какви нови бизнес модели, структури и процеси създават бурните дигитални трансформации, последното от блокчейн технологиите, технологични иновации в разплащанията, по-сигурни ли са самооуправляващите се автомобили, кои рекламни канали и формати работят за днешния потребител, къде са първите очаквани приложения на изкуствения интелект и др. Сред великолепните лектори на събитието бяха Навийн Джейн – сериен предприемач и автор на проекта Moon Express с планове за добив на ресурси от Луната (и на практика първият човек с лиценз за пътнически полети до Луната, тъй като омпанията е одобрена от НАСА и Федералната авиационна администрация за полети до Луната); Дани Берендт – човекът, който стои зад самоуправляващата се кола на Apple; Брок Пиърс – сред пионерите във въвеждането на дигиталните валути в игрите и председател на Bitcoin Foundation, както и съосновател на Вlockchain Capital; Питър Ким – дигитален стратег, в момента Дигитален директор на Lego Group; Маша Йовева – Старши продуктов дизайнер в Instagram и още много от визионерите, които днес поставят темите на бъдещето. Снимки и видеа от събитие може да разгледате на фейсбук страницита на DigitalK 2017.
The human dimension on digital transformation, now at Digitalk @erikvonommersen #Digitalk2017 pic.twitter.com/oHodmklddw
— Digitalk (@digitalkcon) June 8, 2017
На главната сцена на DigitalK се проведе и традиционото стартъп състезание с награден фонд 10 000 евро. От 200 заявки тази година, 15 идеи в развитие достигнаха до право да се представят на голяма сцена пред инвеститори в първия ден на форума. Три екипа стигнаха до финал – два български и един от Турция. Големият победител тази година стана българската ClaimCompass с разработката си за предоставяне на правна помощ при обезщетения за закъснели и отменени полети или отказан достъп до борда на самолетите. Към момента младата компания работи според европейските регулации и с клиенти на полети на Стария континент, но планират да насочат услугата си и към Индия, Бразилия и САЩ. Другите на финала бяха турската segmentify и българската ToolDomains. Segmentify предлага проследяване на поведението на потребителите в сайтове за електронна търговия и помага на търговците да персонализират услугите си спрямо потребителя. ToolDomains представи системата си Eye Domain – търсачка за имена на домейни с настояща база данни от над 700 млн. имена на сайтове и планове за растеж и нови услуги към платформата.
.