За трети път Junior Chamber International Bulgaria (JCI Bulgaria) отличи 10 най-изявени млади личности на България. Проектът е част от световноизвестния формат The Outstanding Young Persons – TOYP, който цели всяка година да бъдат отличавани млади хора, лидери в различни области на развитие. Инициативата се провежда от 1938 г. и е отличавала личности като Джон Кенеди, Елвис Пресли, Джеки Чан и др. Отличените млади българи за 2017 г. ще се съревновават и в глобалния конкурс TOYP. Ето и кои са те:
Бизнес, икономика и/или предприемачаство – Венелин Добрев
Той е сред основателите на онлайн медиата Uspelite.bg – портал за позитивни новини, инициативи, личности. Венелин работи в Агенцията за регионално икономическо развитие в Стара Загора по международни проекти за политики и инструменти за внедряването на иновативни бизнес модели и нови технологии в малки и средни предприятия в селските райони в Европа и за насърчаване използването на зелени технологии като инструмент за устойчиво развитие и опазване на околната среда.
Политически, правни и/или държавни въпроси – Петър Младенов
Участва в комитета по изработване на препоръки за борба с ХИВ/СПИН, през 2015 г. получава мандат да участва в преговорите по Целите на ООН за устойчиво развитие, по въпроси касаещи младите хора, член е на международни работни групи за здравно образование на ЮНЕСКО. Обявен е от Програмата на ООН за ХИВ/СПИН за прогресивен млад лидер на Източна Европа и Централна Азия.
Академично лидерство и/или постижение – Александър Луканов
Доцент в Минно-геоложкия университет в България и в Университета Сайтама – Япония. Научната и академичната му дейност са фокусирани върху иновации в областта на нанотехнологиите. Има над 50 авторски научни публикации и 3 учебника за студенти, редица международни научни стипендии и награди.
Културно постижение – Илиян Любомиров
Автор на „Нощта е действие“ – най-продаваната стихосбирка от български автор за последните 25 години, съосновател на литературната платформа Letters of flesh и основател на Творческа академия „Валери Петров“.
Морално лидерство и/или защита на околната среда – Христо Блажев
Избран е да бъде в класацията заради приноса в популяризирането на четенето на български автори. Създател на блога за книги Книголандия и на фейсбук групата “Какво четеш…” – най-популярната група на четящи хора във Facebook, а понастоящем е редактор в издателство „Сиела”.
Хуманитарно и/или доброволческо лидерство – Павел Кунчев
Той е съосновател на най-голямата платформа за доброволчество у нас – Фондация Герои на времето и на Фондация Fine Acts, която промотира важни социални каузи. През 2014 г. се нарежда в класациите на сп. “Forbes” и Дарик радио за млади иноватори и лидери в България. Попада и в класацията за „Най-влиятелни българи в социалните мрежи“.
Принос към децата, световния мир и/или човешките права – Валерия Иларева
От близо 10 години предоставя безплатна правна помощ на бежанци и търсещи убежище, като адвокат към Клиника за бежанци и имигранти към СУ „Св. Климент Охридски“, а по-късно и в основаната от нея „Фондация за достъп до права„. През 2010 г. е номинирана за Човек на годината.
Наука и/или технологично развитие – Владимир Койлазов
Наградата без да е изненадващо е за съоснователя на Chaos Group за разработката на технологията V-Ray за 3D генериране и обработване на изображения в кино и развлекателната индустрия. В началото на годината Койлазов получи Оскар за принос в кинотехнологиите.
Личностно развитие и/или постижение – Тодор Цачев
Музикант и създател на училищен оркестър по американски модел, за който сам купува 16 музикални инструмента. Носител е на наградата „ПроКултура“ и на отличие от осмия национален конкурс Ден на таланта за специалисти, работещи в извънкласни и извънучилищни дейности.
Иновация в медицината – Йорданка Глухачева
Доц. Глухчева и екип специалисти усъвършенстват експериментални модели за in vivo третиране (орално или подкожно) с цел изясняване влиянието на различни метални соли върху механизмите на хемопоезата и тяхното биоакумулиране в различни органи. Резултатите от изследванията имат приложение в допустимите концентрации метални соли в храни, напитки, козметика, и др.
Наградите ще бъдат връчени на официална церемония през септември в рамките на бизнес конференцията Business in the City, която ще се проведе в рамките на три дни от 8 до 10 септември 2017 г. и на която организатор отново са JCI България. JCI България съществува от 2007 година с локални секции в София, Пловдив, Варна и Свищов и развива проекти, свързани с бизнеса, социални и културни дейности, обучения, международни проекти. Международната JCI е създадена през 1915 г. в щата Мисури, САЩ и към момента има представителства в над 100 държави и над 200 000 членове.
Повече информация за класацията Най-изявените млади личности на България може да се намери на официалния сайт на програмата, а на страницата във фейсбук ще намерите статии и интервюта с номинираните.