Инвест София е представена в годишното издание на “AI България 2022” (AI Report Bulgaria 2022), изготвен от AI Cluster Bulgaria и SeeNews. Документът обхваща области като Правна и стратегическа рамка, Тенденции и предизвикателства, Етика в AI, Събития, картографиране на екосистемата, поддържаща сектора, както и ключови данни и изводи за България за периода 2019-2022 г. Инвест София е включена в картографирането на местни и държавни организации, поддържащи развитието и прилагането на изкуствения интелект в България. Екипът е сред правителствените и обществени екосистемни играчи заедно с Българска агенция за инвестиции, ИАНМСП, София Тех Парк, Министерството на иновациите и растежа, Иновативна София и др.
Ключови заключения от доклада
Според доклада около 60% от българските AI компании са използвали вътрешни инвестиции за първия си AI проект. Един на всеки пет доставчици е получил финансиране чрез кръгове за рисков капитал или частен капитал.
Българската AI екосистема е подсилена от редица предприятия, които не са директно свързани с разработки в сектора, но използват изкуствен интелект, за да допълнят основните си дейности. Тези компании, вариращи от малки предприятия до местни офиси на мултинационални корпорации, имат значителен принос за икономиката на България – общият им приход надхвърля 1,1 милиарда евро през 2021 г. Тези компании са от разнообразни сектори, което отразява нарастващата нужда от подпомогнати от възможностите на изкуствения интелект решения в цялата икономика. Според авторите на анализа, не е изненадващо, че по-голямата част от компаниите, които не са изцяло фокусирани върху AI, но използват неговите възможности, са специализирани в компютърно програмиране, консултантски и свързани дейности, които бележат експоненциален растеж през последните десет години.
Водещите пет AI компании с най-голям приход представляват 74% от общия размер на пазара през 2021 г. Техните общи приходи надхвърля 19 милиона евро, което представлява годишен скок от 26% и рязко ускорение спрямо увеличението от 7,3%, регистрирано през 2020 г. Всички топ 5 компании отчитат ръст на общите си приходи през 2021 г., докато годишните темпове на растеж варират в широки граници – от едва 1% до колосалните 62%. Така петимата лидери са добавили почти 4 млн. евро повече към общия обем на пазара през 2021 г. в сравнение с предходната година. Българските AI компании в цялост отстояват позициите си – 2021 г. е била третата поредна година с регистрирана печалба и ръст в крайния резултат.
Средният марж на нетната печалба достигнал 5,2% през 2021 г. спрямо 4,7% през 2020 г. и 2% през 2019 г. Нетната печалба от служител също се е подобрила, надхвърляйки 4 100 евро през 2021 г., след повече от удвояване през 2020 г. до над 3 400 евро.
За още данни и акценти от доклада направете регистрация и изтеглете пълния документ от сайта на независимия доставчик на бизнес новини и пазарна информация за Югоизточна Европа – SeeNews.