През първото тримесечие на 2021 г. няколко международни компании установиха бизнес операции или разшириха настоящите си дейности в София. Редица столични компании привлякоха вниманието на инвеститори и получиха капитал, с който да продължат да развиват локално разработени продукти и услуги с глобално приложение.
Ето някои от успешните истории на предприятията, избрали София за мястото, на което да установят и разрастват дейността си в области като логистика, управление на бизнес процеси, блокчейн, автомобилен софтуер, автономни самолети, онлайн търговия и др.
Водещата световна компания в софтуерните решения за управление на бизнес процеси “DocuWare” отваря в столицата нов център за технологични консултации и клиентско обслужване. Центърът ще отговаря за пазарите в Европа, Близкия Изток и Африка и ще стартира с екип от 10 човека с план за поетапно разширяване в следващите години с експерти в области като облачни технологии, Java и .NET програмисти, B2B клиентско обслужване и др. Новият център ще бъде изграден и менажиран от столичната софтуерна компания “Немечек България” – дългогодишен технологичен партньор на базираната в Германия “DocuWare”.
“DHL Freight” започна изграждането на нов логистичен терминал в близост до летище София. Базата ще бъде с обща площ от 12 309 кв. м и ще включва товаро-разтоварни зони, административна част и складово хале. Очаква се строителството на терминала да приключи до края на тази година и пускането му в експлоатация да отвори над 100 нови работни места. Решението за инвестицията е взето заради предимствата, които предлага района – близост до Летище София, директният достъп до главните артерии между столицата и другите градове в страната, лесното и бързо придвижване на служителите до локацията и др.
Въпреки Covid-19 кризата “Melexis България” ще реализира инвестиционния си план за 75 млн. евро, обявен през 2018 г. и до края на годината ще завърши разширяването на базата си в София с нови 15 хил. кв.м., с които ще надгради производствените си площи, развойния център и лабораториите си. Белгийският лидер в инoвaтивни peшeния в cфepaтa нa миĸpoeлeĸтpoниĸaтa зa ĸлиeнти oт aвтoмoбилния, индycтpиaлния, пoтpeбитeлcĸия и мeдицинcĸия ceĸтop установи дейност в София през 2020 г. с екип от 20 специалисти. Към днешна дата служители на “Melexis България” за близо 500 човека и звеното в София е най-голямото представителство в структурата на компанията, която има офиси в Германия, Франция, Япония, Китай, САЩ и в други градове по цял свят.
“Bosch инженеринг център София” продължава разрастването на екипа и дейността си. Центърът отвори врати в края на 2019 г., през октомври миналата година получи сертификат за инвестиция клас „А“ за изграждането на център за софтуерно инженерство на територията на „София Тех Парк“, а преди месец спечели наградата „Инвеститор на годината” в категорията „Инвестиция в иновативен бизнес“. Инвестицията на водещия доставчик на технологични решения за втоболиния сектор до момента е близо 9 млн. лева. Инженерният център в София започна дейност с 200 софтуерни специалисти, като към момента те вече са близо 400, а до 2023 г. компанията планира екип от над 500 инженери. Освен софтуерен отдел “Bosch инженеринг център София” вече има и хардуерно звено и планира разширяване на хардуерната лаборатория и създаване на механична лаборатория за проекти, свързани с комуникационните канали в автомобила. Офисът в София работи и по продукти за електрически автомобили и електрически велосипеди.
Столичният стартъп “Dronamics”, специализиран в разработването и експлоатацията на товарни безпилотни самолети, обяви, че отваря дъщерни дружества под името “Dronamics” Airline в Ирландия, Канада и Австралия. Дружествата ще оперират в съответните страни поради усъвършенстваните разпоредби за автономни летателни апарати и там българската компания ще реализира въздушни доставки чрез самолетите си “Black Swan” на клиенти от електронната търговия, фармацията и логистиката на резервни части. Безпилотният товарен самолет е проектиран да превозва 350 кг товар до 2500 км и ще прави доставки в същия ден. Целта на “Dronamics” е да предложат решение за свързване на икономиките на отдалечени градове и общности при намалена цена на доставките.
И две инвестиции на международни компании в разработени от столични екипи решения.
В ситуация, в която туристическия сектор е сред най-силно засегнатите от кризата области, австралийския гигант в пътуванията и туризма “Webjet” взе решение да инвестира 4.1 млн. долара в софийската “LockTrip”. Платформата е следващо поколение блокчейн базиран онлайн маркетплейс за туристически резервации без комисиони.
Онлайн супермаркетът “eBag” пък получи още една инвестиция от 500 хил. евро от чешката “Rohlik”. Това е втори транш от инвестицията за 1 млн. евро, обявена през лятото на 2020 г., когато пандемията доведе до повишено търсене на доставки на продукти по домовете.
Платформата “eBag” започна с доставки само в София, след което добави Перник и Пловдив и продължава да разширява складовата си база като за всички дестинации компанията използва логистичната си база в София.
Ако сте предприемач или инвеститор и проучвате София и България като инвестиционна и бизнес дестинация, не се колебайте да се свържете с екипа ни за безплатна консултация как да стартирате и развивате проекта си в столицата.