Един на всеки пет IT специалисти в България планира смяна на работното място в рамките на една година. Това сочат данните от проучването на технологичния стартъп за подбор на ИТ кадри Code Agents, проведено сред 500 специалисти в сектора.
Освен тези 21%, които възнамеряват да сменят работното си място, още 10% са в активно търсене на нова възможност. Други 26% пък биха приели ново предложение, но само ако получат увеличение на възнаграждението в диапазона 400-700 лв. повече. Според съоснователя на компанията Ивайло Вътовски, тези резултати са доста изненадващи, защото противно на мнението в бранша, че има сериозна липса на кадри, се оказва, че кадри има, но компаниите не успяват да ги привлекат с правилния стимул. Служителите, които не се интересуват от нови предложения за работа са едва 11,7%.
Като най-честа причина за желанието да сменят работодателя си, програмистите посочват мениджмънта на компанията. Специалистите искат ръководните кадри също да са от IT сектора, за да могат да отчитат директно пред тях проектите си и да получават адекватна оценка за работата си от мениджър, който е наясно с всички детайли, които имат отношение към изпълнението.
Ако не са в процес на търсене, но получат предложение от друга компания, IT кадрите биха приели най-вече заради сериозно увеличение във възнаграждението. 26% искат увеличение най-малко между 400-700 лв., 22% между 700 и 1000 лв, а 25% до 1500 лв. Високите очаквания вероятно се дължат на така или иначе високите нива на заплащане в сектора. До 1000 лв. получават само 7% от работещите в отрасъла, 25% работят на заплати между 1000 и 2000 лв, 20% в диапазона 3000-4000 лв. Останалите 25% получават нетно месечно възнаграждение над 4000 лв. Анкетата показва, че близо 59% от анкетираните са напълно или до голяма степен доволни от възнаграждението си.
Сред другите важни фактори за добри условия на труд за програмистите са възможността да работят дистанционно и предизвикателните дългосрочни проекти. Според анкетата 27% от девелопърите биха искали да работят дистанционно, но само 11% имат тази възможност. Наблюдава се тенденция работодателите да проявяват адаптивност към това искане на програмистите и все по-честа става практиката да се позволяват определен брой дни в месеца, в които работата може да се извършва и извън офиса.
Специалистите в сектора предпочитат да не правят честа смяна между проектите, по които работят. Близо 60% се чувстват най-добре, ако имат голям проект със срок на изпълнение от 6 до 12 месеца, който е иновативен и им позволява синхронно с работата да подобряват уменията си и да учат.
Коментари към резултатите от анкетата може да видите в интервюто с Ивайло Въторвски от Code Agents за Bloomberg TV.