Европейската комисия предложи рамка за Европейски портфейл за цифрова самоличност (European Digital Identity wallet), който ще бъде достъпен за всички граждани и пребиваващи в страни на ЕС, както и за предприятията за доказване на самоличност и достъп до услуги в държавите-членки.
Чрез използването на цифровата идентичност Комисията предвижда постигане на много от целите, определени в “Цифров компас 2030” – инструмент, който конкретизира амбициите на ЕС в областта на цифровите технологии за следващото десетилетие. Сред приоритетите са предоставяне на всички ключови обществени услуги онлайн, осигуряване на достъп на гражданите до електронни медицински досиета и др. Рамката за Европейски портфейл за цифрова самоличност допълнително подкрепя трансформацията на ЕС към цифров единен пазар, се казва в официалното съобщение.
Сред примерите, които Комисията дава за случаи на използване на Европейския портфейл за цифрова самоличност са откриване на банкова сметка, кандидатстване за заем, наемане на кола, подаване на данъчни декларации, закупуване на нова SIM карта, записване в университет. Посочва се и че гражданите ще могат да доказват своята самоличност, когато това е необходимо за достъп до услуги онлайн, за споделяне на дигитални документи или просто за доказване на конкретен личен атрибут, например възраст, без да трябва да разкриват пълната си самоличност или други лични данни.
Защо е нужна европейска цифрова самоличност
Според Комисията европейската цифрова самоличност е необходима за справяне с проблемите на съществуващите услуги за идентификация. Понастоящем за трансгранична електронна идентификация ЕС използва т.нар. “Регламент eIDAS”, който касае електронната идентификация и доверителните услуги за електронни транзакции в единния европейски пазар. До момента обаче няма регламент, който да изисква от държавите-членки да разработят свои национални цифрови идентификатори, които да са оперативно съвместим помежду си. Това, според ЕС, води до големи несъответствия между страните и лишаване от предимствата на единния пазар.
Сред останалите аргументи са липсата на гъвкавост в различните случаи на употреба на настоящите електронни идентификатори и наличието на ограничения и сложност за онлайн доставчиците да се свързват със системата. Комисията посочва и необходимостта от единен европейски подход, защото практиките на национално ниво ще доведат до фрагментация и ще предотвратят оперативна съвместимост и трансгранично приемане. Отбелязва се и факта, че пандемията е засилила цифровизацията на услугите, което от своя страна е увеличило търсенето от страна на потребителите и бизнеса на средства за идентифициране и удостоверяване онлайн.
Какво предлага рамката
Изменение на Регламента за eIDAS: за въвеждане на Европейска цифрова идентичност с цел подобряване на неговата ефективност и разширяване на ползите от него до частния сектор.
Цифрови портфейли: като част от изменения регламент, държавите-членки на ЕС, чрез публични органи или частни субекти, да предлагат на гражданите и бизнеса цифрови портфейли, които ще се свързват с националните им цифрови идентичности. Портфейлът може да се използва и за съхраняване и споделяне на други официални документи като шофьорска книжка, дипломи, банкова сметка и др. в електронен формат.
Доброволно използване: използването на Европейски портфейли за цифрова самоличност ще бъде доброволно и няма да замени съществуващите национални идентичности (eID), а по-скоро ще разшири техните функционалности.
Европейската цифрова идентичност ще бъде:
– на разположение на гражданите и пребиваващите на територията на ЕС, както и на предприятията, опериращи в Съюза
– ще може да се използва широко за идентифициране на потребители или за доказване на определени лични качества за целите на достъпа до цифрови услуги
– ще даде възможност за избор каква информация се споделя с трети страни по отношение на самоличност, данни и сертификати
– ще има високо ниво на сигурност, което ще бъде определено от държавите-членки в съответствие с Европейска рамка за сертифициране в областта на киберсигурността
Като следваща стъпка Европейската комисия иска държавите-членки да създадат общ набор от инструменти до септември 2022 г. като ще съдейства на държавите-членки по техническите аспекти на Европейската цифрова идентичност и паралелно с това ще работи по законодателния процес, който да позволи тази услуга.
Очаква се общият финансов ресурс, необходим за изпълнението на този проект през периода 2022-2027 г., да бъде около 31 милиона евро, включително 9 милиона евро административни разходи и до 22 милиона евро оперативни разходи, покрити от Програма „Цифрова Европа“ (2021-2027).