Единният европейски стандарт ще изисква от държавите-членки да прилагат практики, които поощряват предприемачеството и създават по-благоприятна среда за стартиращите бизнеси. Сред тях са въвеждането на стартъп виза, улеснени процедури за регистрация на фирма и бърз достъп до местния пазар, изцяло електронна комуникация между компаниите и администрацията, бързи процедури по издаване на визи за таланти и предприемачи от страни извън ЕС, стимули за завръщане на експерти обратно в Европа, достъп до рисков и дялов капитал, равен достъп до предприемачество и др. Единният стандарт предвижда и националните и местни институции да установят регулации, които да предоставят експериментална среда за разработките на компаниите, т.нар. “пясъчници за иновации в регулирана среда”.
В България някои от практиките вече са факт. Достъпът до капитал у нас е подкрепен от 14 фонда за рисков и дялов капитал, които инвестират в компании от различни сектори и в различен етап от развитието на едно предприятие. От средата на февруари е въведена стартъп виза, а на местно ниво Столичната община е първата, която стартира програмата си “Пясъчник за иновативни решения”. В нея пилотни проекти на столичния бизнес се тестват за приложимост в реална градска среда. Въпреки това България все още не е подписала Декларацията за единен европейски стандарт за стартъп нациите. Документът беше предложен по време на “Digital Day 2021” – виртуално събитие на Европейската комисия в сътрудничество с Португалското председателство на Съвета на ЕС, което се проведе преди дни. Декларацията беше приета от 25 европейски държави и за момента само България, Унгария и Хърватия не са поставили подписите си. Страните членки не са задължени да приемат Единния стандарт, но Комисията ще очаква от тези, които го направят с течение на времето да променят някои от регулациите си или да въведат нови добри практики.
С въвеждането на Единен европейски стандарт за стартъп нациите Европейската комисия цели да реализира потенциала на Европа да се превърне в най-привлекателното място за създаване на стартъпи в сравнение с глобални лидери като САЩ. С установяването на доказали ефективността си практики във всички държави на континента европейските стартъпи ще получат по-добри условия, ще останат в ЕС вместо да преместват бизнеса си на друг континент, ще се стимулира конкуренцията, технологичния обмен, научното развитие др.
С пълния текст на Декларацията за единен европейски стандарт на стартъп нациите може да се запознаете тук