Иновативни решения за ефективно използване на енергийните ресурси, електронно плащане в градския транспорт и онлайн заявяване на разрешителни за строеж – част от смарт решенията в Столична община.
Иновативни решения за ефективно използване на енергийните ресурси, намаляване на зависимостта от изкопаемите горива и въглеродните емисии в София е първата задача, за въвеждане на нови технологии в управлението на столицата. Това стана ясно от думите на кмета на София Йорданка Фандъкова при откриването на конференцията „Дигитална София – умен град“. Събитието, организирано от Столична община и Комисията за регулиране на съобщенията събра представители на министерства, градската администрация и бизнеса. Йорданка Фандъкова съобщи, че вече близо 70% от еднократните билети за градския транспорт, продадени от Центъра за градска мобилност са електронни, което прави пътуването не само по-удобно, но и по-изгодно. Столичната община е и първата в страната, която въведе електронното заявяване на разрешителни за строеж и други градоустройствени услуги. София е готова и с проект за енергийно независими общински детски градини и училища. 400 сгради ще произвеждат „зелена“ енергия за собствени нужди с добавяне на водородни клетки и сензори, които ще следят всички разходи за ток, вода и газ, съобщи още Йорданка Фандъкова.
От 9 май в целия град адресната регистрация ще може да променя онлайн, съобщи заместник-кметът по направление „Дигитализация, иновации и икономическо развитие“ Генчо Керезов. Услугата стартира пилотно в район „Студентски“ и за първите 3 месеца беше използвана над 10 пъти повече от всички електронни услуги в района за последните 6 години. „Над 100 са дигиталните услуги в Столична община. Приоритет бяха тези, от които гражданите имат най-голяма нужда“, каза председателят на Столичния общински съвет Георги Георгиев, който заедно с главния изпълнителен директор на Invest Sofia д-р Мария Христова участва в първия панел на конференцията „Дигитална София – умен град“. Тя съобщи, че се очаква до 2026 г. в световен мащаб в иновативни градски решения да бъдат инвестирани 2,5 трилиона долара. „Последните данни сочат, че само за 5 години след въвеждането на иновативни градски решения, брутният вътрешен продукт се увеличава с 21% , а населението с 13 %“, каза още д-р Христова. Тя разказа за подкрепата, която Агенцията оказва на стартиращи компании не само с безплатни услуги и човешки ресурс, но и с новосъздадената „Зелена карта“, която дава бърза писта на компаниите и възможност за възлагане на конкретна работа, а не само грантово финансиране. В панела, наречен „Говори общината“ се включиха още главният архитект на София Здравко Здравков, общинският съветник Христиан Петров, изпълнителният директор на Центъра за градска мобилност Димитър Дилчев и координаторът на проекта на СО „Зелена София“ Елица Панайотова.