До 22 март е срокът за кандидатстване по първата отворена покана на Европейската комисия в рамките на Connecting Europe Facility Digital Programme – цифровата програма на Механизма за свързване на Европа. Планираният бюджет е за 258 милиона евро безвъзмездни средства за подобряване на инфраструктурите за цифрова свързаност в Европа, по-специално Gigabit и 5G мрежи, които допринасят за цифровата трансформация на Европа.
Отворени са 11 тематични оси, по които могат да кандидатстват юридически лица, публични или частни организации, включително съвместни предприятия, установени в страни от ЕС. Условията за участие поставят определени изисквания за сигурност, които са дефинирани към всяка от единадесетте отворени процедури. Още информация ще намерите на специалните страници тук и тук.
Без ограничение в краен срок стартиращи компании и МСП могат да подават кандидатури за EIC Accelerator на Европейската комисия. Акселераторът осигурява финансиране на общо стойност от над 1 милиард евро и цели да подпомага мащабирането на европейски предприятия с потенциал да постигнат голямо въздействие. Над половината от финансирането е насочено към иновации във всяка област, водещи до пробив, а 495 милиона евро са предвидени за иновации, които подкрепят Европейския зелен пакт (European Green Deal), както и за цифрови и здравни технологии.
От фирмите се изисква да предоставят видео представяне, презентация и да попълнят кратък въпросник за иновацията и екипа. Обратна връзка по кандидатурите се получава до четири седмици след подаването им, а компаниите, които са отговорили на основните критерии, получават покана и съдействие за изготвянето на пълния набор от документи за включване в периодичните приеми в програмите Accelerator Open и Accelerator Challenge. Още информация ще намерите тук.
Българската търговско-промишлена палата (БТПП) съдейства на български предприятия за участие в петото издание на Международния китайски панаир за вносни стоки /CIIE/, което ще се проведе от 5 до 10 ноември 2022 г. в Шанхай. CIIE е една от основните инициативи на Китай за разширяване на пазарните възможности и насърчаване на световното икономическо възстановяване. Предимствата от участие са възможност за свързване с точните купувачи, за представяне на нови продукти и услуги, достъп до съпътстващи събития през цялата година и др. Поканени за участие са изложители от следните сектори: храни и селскостопански продукти; автомобилна индустрия, информационни технологии, потребителски стоки, медицинско оборудване, продукти за здравето, услуги. За повече информация и участие може да се свържете с БТПП на посочените контакти тук.
Компании в сферата за науките за живота и здравеопазването имат възможност за участие в двустранни бизнес срещи по време на събитието BIONNALE 2022, което ще се проведе в хибриден формат на 12 май 2022 г. Форумът е с фокус върху биотехнологиите, фармацевтичните продукти, медицинските технологии и дигиталното здраве. Участието е безплатно и фирмите, заявили участие, ще бъдат потърсени за обратна връзка от съответния помощен офис на Enterprise Europe Network, отговарящ за съответната държава. За България това е Българска стопанска камара. Виже указание за участие в сайта на Камарата тук.
Напомняме ви също, че в сайта на Център за външноикономическо сътрудничество към Българската стопанска камара регулярно се публикуват текущи възможности за бизнес коопериране, технологичен трансфер и оферти за партньорства по проекти. Актуална информация за тях следете тук.