През юни вицепремиерът по икономическата и демографската политика Валери Симеонов оповести, че предстоят облекчения в процедурите за наемане на специалисти от страни извън Европейския съюз и издаването на т.нар. “Синя карта на ЕС”. Ще отпаднат част от изискваните в момента документи от страна на кандидатите, а работодателите няма да са задължени да анонсират публично обявените свободни места.
Според най-актуалните данни на социалното министерство най-много кадри от държави извън ЕС у нас се внасят за IT сектора. От общо 67 сини карти, издадени за първото тримесечие на 2017 г., 55 разрешения са за длъжности от сектора на информационните и комуникационни технологии. Другите сфери, за които България внася специалисти за оперативни или мениджърски позиции, са образованието, строителството, преработващата промишленост, хотелиерство и ресторантьорство, здравеопазване. За постоянни или сезонни ангажименти, независимо от сектора на заетост, най-много граждани от трети страни у нас идват от Украйна, Русия, Китай, Молдова и Македония.
За 2016 г. най-много разрешения за трудова заетост на чужди граждани са предоставени на специалисти от САЩ – 40, предимно преподаватели в учебни заведения, както и спортисти. Следват разрешенията за граждани на Сърбия – 33, Турция – 23, Русия – 16, Канада – 15, Тунис – 14 и Украйна – 13. Конкретно за европейски държави извън ЕС са издадени 70 сини карти, предимно за Украйна и Русия.
„Синя карта на ЕС“ се издава за срок до 1 година, като съществува възможност за подновяване, ако всички необходими условия продължават да са налице. Предстоящите промени в процедурите по наемане на външни специалисти се очаква да улеснят работодателите при намиране на квалифицирани работещи отвън, когато местният пазар и образование не предоставят достатъчно професионалисти в съответната област.
В началото на юли, обаче, репортаж на BCC даде обратна гледна точка към страната ни – България беше представена като една от дестинациите в Централна и Източна Европа, която е притегателна за обучаващи се от Западна Европа заради високите образователни стандарти и ниските разходи. Най-търсените специалности са за лекари и стоматолози. Британската медиа подкрепи позицията си за България като атрактивна дестинация с историята на студентка по медицина във Варна, която се записва в Медицинския университет там, след като не успява да намери място в родната си страна. Пълната статия на BBC може да прочетете тук, а видеото със Зарина Брейди e тук.