От месец юни България има своя първи междуградски главен път с пълно зарядно покритие за електромобили. Пътят от София до Кулата, най-натовареният маршрут към Гърция, е подсигурен с 3 точки за зареждане. С това пътят до южната ни съседка е вече постижим за всеки сериен електромобил. Пусната в експлоатация е бързозарядна станция в Сандански като това е втората такава станция по маршрута след тази в Благоевград. Третата локация е на Главен път Е79 на паркинга на „Сеа Карс – Сандански“. Инфраструктурата е изградена от компанията „еМобилити интернешънъл“ чрез интегрираната й платформата Eldrive. Компанията цели развитието на електромобилността на Балканския полуостров чрез изграждане на мрежа от бързо зарядни станции (DC) и от станции стандартен тип (АС) в градска среда и по основните главни пътища на България, Румъния, Македония, Гърция, Албания.
Станциите позволяват бързо зареждане по двата утвърдени в автомобилната индустрия стандарти – CHAdeMO за азиатските производители и CCS – използван от повечето европейски производители. Станциите са с мощност от 50 kW DC и позволяват зареждане на масовите модели електромобили за по-малко от 30 минути.
До края на 2018 г. Компанията планира да изгради зарядни станции и по останалите основни междуградски артерии в страната. Към момента точките за зареждане на електромобили в мрежата на Eldrive са 32, от тях 8 са бързозарядни. Станциите се намират в София, Пловдив, Варна, Бургас, Благоевград, Албена и Дамяница. На сайта на Eldrive ще намерите интерактивна карта със зарядните локации. Заплащането на зарядната услуга се извършва след онлайн регистрация в сайта на мрежата иможе да бъде извършено и през мобилен телефон.
Как е по света
Ако преди пет години броят електромобили беше нищожен, през 2016 г. броят на електромобилите достига 2 млн. Засега Китай е най-големият пазар за електромобили с 40% дял на продадените електромобили по света. Данните са от доклад на Международната агенция по енергетика (МАЕ). Това е двойно повече от броя продадени електромобили в САЩ. В началото на юни обществените зарядни станции там са 16 038. В Щатите резкият ръст на зарядните станции за електромобили и хибриди започва през 2011 година, когато на пазара излизат Nissan Leaf и Chevrolet Volt. Днес в САЩ се движат около 650 хил. plug-in хибрида. Само Tesla Model S надхвърлиха 100 хил. продадени бройки, откакто моделът бе представен на пазара преди пет години. В Европа силен привърженик на електромобилността е Холандия. Там в Айндховен бяха пуснати в движение и електрически автобуси с капацитет 110 пътници, които се движат 3 часа до зареждане, което отнема 30 мин. До 2020 г. Градът планира над половината от автобусите в града да бъдат задвижвани от електричество. В глобален мащаб регистрираните електромобили с plug-in зареждане и тези с батерия (battery-powered), се увеличават с 60% спрямо предходната година, сочи докладът Global EV Outlook 2017. Въпреки резкия ръст, електрическите коли представляват едва 0,2% от всички леки автомобили.
В България
В България продажбата на електромобили през 2016 г. е нарастнала близо 3 пъти, сравнено с предходната година. Статистиката е на Индустриален клъстер „Електромобили“.
От тази година няколко висши учебни заведения ще отворят специалности, свързани с електромобилност и зелени енергии. Професионална гимназия „Велизар Пеев“ в гр. Своге ще е първата в страната, която ще стартира приема на ученици в специалността “Електромобили”, а Европейският политехнически университет Перник е първото висше училище с акредитация по професионалното направление “Зелена енергия” и също има разрешение да създаде бакалавърска специалност “Електромобили“.
На 30 юни завърши и първият курс за преподаватели по електрическа мобилност. Той се проведе в София, във ВТУ „Тодор Каблешков“. Очаква се да стартира обучението и на следващи курс преподаватели. Целта е квалификацията на препорадаветилет да отговаря на нуждите за обучение на новите специалности в професионалните гимназии в София, Своге, Варна и Хасково.