България е на 51-во място сред 149 държави в най-новото 11-то издание на Лондонския изследователски институт Легатум – Legatum Prosperity Index. Страната се изкачва с 6 позиции (от 57 миналата година), и се представя най-добре в оценките за Околна среда и Сигурност и безопасност, а най-слабо в индекса Гражданско общество и социални норми. Най-голямо подобрение в сравнение с миналата година страната отбелязва в Икономическа среда, където България се придвижва напред с 16 места. Оценките по всички показатели са достъпни на адрес http://www.prosperity.com/globe/bulgaria. Интерактивната глобална карта дава възможност за сравнение на показателите с всяка друга избрана държава.
Индексът за глобален просперитет оценява за 11-та поредна година дългосрочните промени в световния просперитет, като обръща специално внимание на държавите, отбелязали най-голям напредък в благоденствието си. Институтът сравнява 104 индикатора като брутен вътрешен продукт на глава от населението и броя на хората на пълно работно време, но също така и по-интересни променливи, като брой на докаминствата с достъп до интернет, цялостно колко добре се чувстват хората в ежедневието си, както и доколко са готови да помагат на други хора или да допринасят за благотворителна кауза.
След това всички 104 променливи се разпределят в девет основни показателя: икономическа среда, бизнес среда, държавно управление, лична свобода, гражданско общество и социални норми, сигурност и безопасност, образование, здравеопазване и околна среда.
През 2017 г. най-просперираща държава е Норвегия, следвана от Нова Зеландия, а трета е Финландия. Класацията на всички 149 държави е достъпна на http://www.prosperity.com/rankings.
Ето и някои от основните общи заключения на индекса от 2017:
Световният просперитет се е увеличил рекордно през 2017 г. и сега е на най-високото си ниво за последното десетилетие. Глобалният индекс за просперитет е с 2,6% по-висок в сравнение с 2007 г., а ръстът му е по-бърз от 2012 г. до 2017 г., отколкото в периода от 2007 г. до 2012 г. Въпреки това разликата между най-високите и най-ниските резултати по държави в индекса се увеличава постоянно през последните пет години – едни държави бързат напред, а други продължават да забавят развитието си.
Най-динамично проспериращ е Азиатско-тихоокеанския регион. В Индия, Китай, Пакистан и Индонезия бизнес средата се подобрява много бързо и днес е по-лесно там да получите достъп до кредит или право на интелектуална собственост.
Всеки регион на глобалната карта е отбелязал подобрение в показателя Държавно управление. Съдебните системи стават по-независими от държавното управление, улеснени са процедурите по оспорване на държавни регулации. Хората са станали по-уверени в резултатите от местни избори.
За първи път в Индекса просперитетът на Западна Европа е по-висок, отколкото на Северна Америка, която влошава показателите си по-бързо от всеки друг регион, поради нарастналия брой на убийствата и по-силния социален натиск върху свободите и религията на гражданите.
Въпреки увеличаването на социалния капитал и укрепването на бизнес средата, цялостното благоденствие в Близкия изток и Северна Африка се влошава през последните години, най-вече заради влошаване в показателя Сигурност и безопасност, повлияно от войни и тероризъм и от насилие, организирано от самите държави.
Профил на всички държави в Индекса за глобален просперитет 2017 може да видите тук.