Българският форум на бизнес лидерите (БФБЛ) прие поканата ни за Споразумение за сътрудничество за подпомагане развитието на новия Биотехнологичен център в София. Създаването му е инициатива на Биотехнологичен и здравен клъстер България, Столичната община и София Тех Парк и е част от подписания наскоро между страните Меморандум за партньорство за изграждането на условия за динамично развитие на сектор биотехнологии и науки за живота (Biotech and Life Sciences ) в столицата.
За изпълнения на дейностите по Меморандума отговорна страна от името на Столичната община е екипът на Столичната агенция за инвестиции. В тази връзка екипът ни започва привличане на партньори, включително и от страна на бизнеса, които чрез своите европейски и световни мрежи да съдействат за силен старт и динамично развитие на новия Биотехнологичен център в столицата.
Изключително благодарни сме на БФБЛ за изразената готовност за съдействие. Българският форум е асоцииран с Международния форум на бизнес лидерите и сред ключовите дейности на организацията е осъществяването на бизнес контакти и провеждането на регулярни локални и международни срещи и дипломатически мисии. С това Форумът подпомага партньорствата между представители на различни сектори и свързва бизнеса, обществото и публичния сектор. Вярваме, че БФБЛ ще бъде силен партньор за Биотехнологичния център в София чрез привличане на съдействие от външнотърговските представители в промотирането на София и България като дестинация за наука и бизнес в областта на биотехнологиите и науките за живота. С това ще целим повече бизнес възлагания към София и България, разширяване на капацитета на съществуващия ресурс в страната и по-активно присъствие на международната биотехнологична карта.
За Меморандума за сътрудничество между Биотехнологичен и здравен клъстер България, Столичната община и София Тех Парк
Споразумението беше подписано в края на миналата година с цел да се подобри синергията между научните среди, предприемачите, инвеститорите, институциите и стартиращите компании в областта. Предстоящите инициативи ще подпомагат превръщането на идеите в нови продукти, както и внедряването на нови технологии, разработени от местната екосистема.
Основни форми на взаимодействие ще бъдат изготвянето на проучвания и анализи, експертна консултантска взаимопомощ, установяване и популяризиране на добри практики, обмен на опит и идеи за създаване на условия за развитие на биотехнологиите и науките за живота, както и съвместни събития, работни срещи, кръгли маси и комуникационни кампании за популяризиране на състоянието и постиженията на сектора в столицата.
Създаването на Биотехнологичен център в София е сред първите съвместни дейности по силата на подписаното споразумение. Центърът е единствен по рода си у нас и ще бъде зона, в която учени, предприемачи, студенти, стартъпи и новатори ще разчитат на експертна среда, подкрепа за развитие на проекти, достъп до пазари, технологии и специализирани услуги с цел да се подпомага реализирането на пробиви в областта. Сред предстоящите проекти на Центъра е работа по проучване и изготвяне на анализ на съществуващия капацитет и ресурс в страната в областта на биотехнологиите.